Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda intestinal parazitlerin dağılımı
Distribution of intestinal parasites of patients hospitalized in child intensive care unit
  1. Tez No: 537065
  2. Yazar: FATMA BİRDAL AKIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastalarda bağırsak parazitlerinin dağılımını araştırmak. Çalışma, Nisan 2016 ile Aralık 2016 tarihleri arasında, 2 ay ile 17 yaş aralığında toplam 150 hasta üzerinde yürütülmüştür. Dışkı örnekleri nativ-Lugol, flatasyon (doymuş tuzlu su solüsyonunda), sedimantasyon (formol-eter solüsyonunda) ve asit-fast yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca hastalara sosyo-ekonomik durum, ailelerin eğitim düzeyi, yaşam şartları ve kronik bir hastalıkları olup olmadığı ile ilgili soruları içeren bir anket uygulanmıştır. Kız çocuklarının %41,7'si, erkek çocukların ise %38,2 'sinde olmak üzere bütün hastaların % 39,8'inde bir veya daha fazla parazit türüne rastlanmıştır. Çalışmada, Giardia intestinalis (%12,6), Blastocystis hominis (%12,6), Entamoeba coli (%7,3), Cyclospora cayetanensis (%5,3) ve Cryptosporidıum spp. (%2) parazitleri saptanmıştır. Parazite rastlama sıklığı ile gelir düzeyi, ailelerin eğitim durumu, yerleşim yeri, kanalizasyon şebekesinin olup-olmaması, hayvancılık yapılıp-yapılmaması ve evde kullanılan suyun şebeke yada kuyudan kullanılması arasında istatistiksel olarak değerlendirme yapılmıştır ve çıkan sonuçlar anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak intestinel parazitler kadın ve erkekte görülebilmesi cinsiyet farklılığından bağımsızdır. G.intestinalis, E.coli ve B.hominis gibi parazitler başta olmak üzere parazitoz oranının yüksek olarak saptanmasının en önemli sebepleri arasında, eğitim yetersizliği, sayıca kalabalık ailelerin küçük konutlarda yaşamaları, kanalizasyon sistemi ve içme su yetersizliği gibi etkenler olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the distribution of intestinal parasites in patients hospitalized in Yuzuncu Yil University Dursun Odabas Medical Center Research Hospital Child Intensive Care Unit. The study was conducted on 150 patients between the ages of 2 months and 17 years between April 2016 and December 2016. Stool sample were tested by native-Lugol, sedimentation (formol-ether solution) and acid fast method. Also a questionnaire including information about the socio-economic status of the patient, education level of the families, living conditions and whether or not they have chronic illnesses was put into practice. Totally 39.8% of patients, 41.7% of woman and 38.2% of man was found infected with one or more parasites. In this study, Giardia intestinalis (12.6%), Blastocystis hominis (12.6%), Entamoeba coli (7,3%), Cyclospora cayetanensis (5.3%) and Cryptosporidium spp. (2%) were detected. The statistical analysis were evaluated with the frequency of parasitism and revenue level, education level of families, settlement area, whether there is a sewerage network or not, whether the animal husbandry is done or not and used water in home source from tap or well. The differences were not found significantly. In conclusion, intestinal parasites in men and women independently of gender differences. The reasons for the high rate of parasitosis, especially with G. intestinalis, E. coli and B. hominis is education inadequacy, living in small houses with large numbers of people, sewage system and lack of drinking water.