Banka kârlılığına etki eden mikro değişkenler: Türk bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
Micro-variables that affect bank profibility: A research on the Turkish banking sector
  1. Tez No: 537106
  2. Yazar: SERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUDUN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2009-2017 döneminde Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren mevduat bankalarının kârlılığını etkileyen, banka düzeyindeki içsel faktörleri belirlemektir. Çalışmada mevduat bankalarının kârlılık ölçüsü olarak varlık karlılığı değişkeni kullanılmıştır. Klasik panel veri analiz yöntemi kullanılarak elde edilen bulgulara göre, bankacılık sektörünün karlılık performansı ile banka düzeyinde finansal değişkenler arasında önemli ilişkiler bulunmaktadır. Buna ilaveten çalışmada yerli bankaların yer aldığı örneklem ve yabancı banlardan oluşan örneklem dikkate alındığında, kredi-mevduat oranı ile mevduat bankalarının karlılık ölçüleri arasında ters-U şeklinde doğrusal olmayan bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to determine empirically the internal variables at bank level that affect the profitability of Turkish deposit banks for the period of 2009–2017. In the study, return on asset variable is employed as a measure of profitability of deposit banks. According to the findings obtained from the classical panel data analysis method, there are significant relationships between the profitability indicator of the banking sector and financial variables at the bank level. In addition, when the sample of domestic banks and the sample of foreign banks are taken into consideration, it is determined that there is an inverted U-shaped association between the loan-to-deposit ratio and the profitability of deposit banks.