Sözleşmenin yorumu
Interpretation of the contract
- Tez No: 537107
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmada, sözleşmenin yorumu konusu incelenmiştir. Sözleşmenin yorumu, sözleşme hükümlerinin anlamını belirleme faaliyetidir. Çalışma esas itibarıyla borç sözleşmelerinin yorumuna yöneliktir. Bununla birlikte, ulaşılan sonuçlar niteliklerine uygun düştüğü ölçüde diğer sözleşmeler için de geçerliliğe sahiptir. Çalışmada öncelikle, sözleşme yorumunun temelleri olarak“yorum”ve“irade beyanı”kavramları incelenmiştir. İrade beyanının yorumunda tercih edilmesi gereken yöntem niteliğini haiz güven teorisi üzerinde etraflıca durulmuştur. Yorum sonucunu belirleyen“hukuken korunan iradenin”bu yöntem çerçevesinde nasıl belirlendiği gösterilmiştir. Akabinde sözleşme yorumunun ikili yapısı olarak sübjektif yorum ve objektif yorum açıklanmıştır. Sözleşmenin kurulması ile yorum arasındaki bağlantı ortaya konarak güven teorisinin sözleşmenin yorumundaki fonksiyonu izah edilmiştir. Nihayet sözleşmeyi yorumlarken nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği ve bu kapsamda özellikle hangi yorum araçlarına ve yardımcı yorum kurallarına başvurulabileceği açıklanmıştır. Çalışma genelinde, karşılaştırmalı hukuktan ve yeknesak hukuktan yararlanılarak konuya ilişkin güncel yaklaşımların ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This piece examines the matter of contractual interpretation. Interpretation is the act of establishing the meaning of a contractual provision. The piece centres around interpretation of the so-called executory contracts. That said, conclusions derived herein can as well be applied, mutatis mutandis, to other contractual arrangements. The notions of“interpretation”and“decleration of will”are primarily analysed as the very fundamentals of contractual interpretation. Trust theory, which must be exercised when shedding light on a declaration of will, is thoroughly evaluated. The methods of uncovering“legally protectable will”, which reveal the results of interpretation, are listed. Subjective and objective interpretation, collectively forming the dual structure of contractual interpretation, are then defined. The paper describes how trust theory functions in contractual interpretation by revealing the bond between formation of a contract and interpretation of such. Last but not the least, it explains which mechanisms, particuar tools and supplementary rules can be employed when interpreting a contract. This study aims to put into perspective contemporary approaches to the subject matter, whilst drawing upon comparative law and uniform law sources.