Factors limiting the effectiveness of EU grant projects: A case study of the ISEDP projects in Ankara
AB hibe projelerinin etkililiğini sınırlayan faktörler: İSEDP projeleri Ankara ili örnek çalışması
- Tez No: 537141
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YILDIZ ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tezin amacı AB destekli ISEDP Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi) hibe programının Ankara'da uygulanmış projeler özelinde etkililiğinin incelenmesidir. ISEDP hibe programının aktif işgücü ve kalkınma politikalarının gelişimine etkileri de inceleme konusudur. Bu tez çalışması, kalkınma teorisi çerçevesinde, dış yardımlar ve AB finansal desteklerinin arkasındaki mantığı incelemekte ve bu finansal destekler aracılığı ile elde edilen sonuçları yorumlamaktadır. İstihdam göstergesi bağlamında uygulanmış olan projelerin etkinlikleri ölçülmektedir. Proje uygulamalarında ortaya çıkan genel eksiklikler saha bulguları kullanılarak saptanmış, daha efektif uygulamalar için çözüm ve politika önerileri sunulmuştur. Bu çalışmada, AB destekli hibe proje uygulamalarının istenilen düzeyde başarılı sonuçlanmadığı görülmüş ve saha gerçekleri ışığında çözülmesi gereken temel hususlar bir çözüm önerisi mantığı içerisinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the effectiveness of EU funded ISEDP (Improving Social Integration and Employability of Disadvantaged Persons) grant scheme programs based in Ankara. Another subject of this work is also to examine the effectiveness of ISEDP grant schemes on the related policies' improvement. Additionally, this thesis aims to understand what the fundamental reasons behind each projects' outcome deviations are. Within the frame of development theory, the thesis analyzes the mentality behind worldwide external aids and EU Financial Assistance applications and interprets the results acquired due to these financial assistances. The effectiveness of these applied projects is measured with regard to the indicator of employability. The deficiencies stemming from projects implementations are held within the scope of field study findings and due to these detections, some implementation and policy recommendations are suggested in order to implement more effective projects. Via this thesis, it has been seen that EU funded grant project applications are sufficiently successful and under the light of field realities, the fundamental problems, which are supposed to be sorted out, are touched on by suggesting logical solution offers.