Ürkmez toplu basınçlı sulama sisteminin performansının değerlendirilmesi
Performance assessment of the large-scale pressurized irrigation system in ürkmez
- Tez No: 537143
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN AŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Küçük Menderes Sulama Birliği hizmet alanında yer alan, sulama alanı 370 ha olan Ürkmez toplu basınçlı sulama sisteminin performansının belirlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada sulama sisteminin 2015 yılına ilişkin performansları; bağıl basınç açığı, hidrant güvenilirliği, hidrant duyarlılığı, bağıl hacim, bağıl frekans, bağıl gecikme, güvenilirlik ve eşitlik göstergelerine göre belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Ürkmez Toplu Basınçlı Sulama Sistemi, çalışma kapsamında ele alınan 30 adet hidrant üzerinden değerlendirildiğinde;“bağıl basınç açığı”,“hidrant güvenilirliği”,“hidrant duyarlılığı”,“bağıl frekans”ve“bağıl gecikme”göstergelerine göre söz konusu bu hidrantların %80'ininden fazlası“iyi”sınıfında yer alırken;“bağıl hacim”göstergesine göre ise tamamı“kötü”sınıfında yer almıştır.“Güvenilirlik”göstergesine göre sistem performansı;“bağıl hacim”yönünden“orta”;“bağıl gecikme”ve“bağıl frekans”yönlerinden ise“kötü”sınıfında yer alırken“eşitlik”göstergesine göre ise;“bağıl hacim”ve“bağıl gecikme”yönlerinden“orta”;“bağıl frekans”,“bağıl basınç açığı”ve“hidrant duyarlılığı”yönlerinden ise“kötü”sınıfında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine and evaluate the performance of Ürkmez Large-Scale pressurized irrigation system in the area of Küçük Menderes Irrigation Association, which has irrigation area of 370 ha. In the study, the performance of the irrigation system for 2015 year; relative pressure deficit, hydrant reliability, hydrant sensitivity, relative volume, relative frequency, relative delay, reliability and equity indicators are determined and evaluated. The Ürkmez Large-Scale pressurized irrigation system is evaluated by 30 hydrants, which are covered in the study; according to the“relative pressure deficit”,“hydrant reliability”,“hydrant sensitivity”,“relative frequency”and“relative delay”indicators, more than 80% of these hydrants are in the“good”class; according to the“relative volume”indicator, it was all in the“poor”class. System performance According to the“reliability”indicator;“fair”in terms of“relative volume”; the“relative frequency ”and“relative delay ”aspects are in the“poor”class. According to the“equity”indicator;“relative volume”and“relative delay”are“fair”; The“relative frequency”,“relative pressure deficit”and“hydrant sensitivity”aspects were in the“poor”class.