Nahiv usûlü açısından gramer terminolojisinin değerlendirilmesi
Assessment of grammar termi̇nology wi̇th regard to the nahv methodology
  1. Tez No: 537144
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma dilbilgisi terimlerini Nahiv usûlü açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, yöntemi ve konuyla ilgili literatür değerlendirilmesi yapılmıştır. Birinci bölümde öncelikle dilin tanımı, dilin doğuşu ile ilgili nazariyeler, dilin kısımları, Arapçanın geçirmiş olduğu süreçler, özellikleri ve Arap dil ilimlerinin doğuşu ve gelişim süreci konuları ele alınıp değerlendirilmiştir. Ayrıca Arapça gramer tarihi, dil ekolleri ve öncülerinin dil çalışmaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, nahiv ekollerinin metodolojisi, terim oluşturma süreçleri ve ihtilafa düştükleri hususlar ele alınmıştır. Bu çerçevede nahiv usulü ve tarihî gelişimi üzerinde durulup nahiv usulünün diğer ilimlerle ilişkisi incelenmiştir. Yine özellikle temel iki ekolün birbirinden ayrıldıkları noktalar tespit edilmiş ve gramer terimlerindeki farklılıklar ve bunlara etki eden unsurlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra gramer terimleri ve tanımlarının gelişim süreçleri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde yapılan inceleme ve değerlendirmelerden elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assess grammatical terms with respect to Nahv methodology. The thesis consists of an introduction, two main chapters and a conclusion. In the Introduction, the aims, importance, and methodology of the thesis are peresented together with the review of pertinent literature. Chapter I starts with a definition of language, segments of language and accounts for approaches concerning the emergence of language(s). Then, the historical phases the Arabic language has undergone are presented. The emergence and development of Arabic linguistics are explained. Also the chapter provides a summary of the history of Arabic grammar studies, main schools of language and their founders. Chapter II deals with the methodology of Nahv schools, generation of new terminology and the issues these schools disagree on. Within this framework, the chapter throws light on the methodology of Nahv and its historical development and elucidates its relationsip with other sciences. Besides, the main points on which two main schools diverge are identified. Diffirences among grammatical terms and elements that have an effent on these diffirences are accounted for. Furthermore, the development of grammatical terms and their definitions are explained. The Conclusion presents the findings of the thesis with regard to aforementioned investigations and assesments.