Türkiye-Gürcistan sınırında düzensiz göç hareketleri: Doğu Karadeniz örneğinde göçmen deneyimleri
Irregular migration movements at the Turkish-Georgian border: The migrants' experiences in the case of Eastern Black Sea
  1. Tez No: 537153
  2. Yazar: BEKİR GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Social Services, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Dünya genelinde artan göç hareketlerine bağlı olarak son yıllarda Türkiye'ye yönelik gerçekleşen göç hareketleri de önceki dönemlerle karşılaştırılamayacak kadar artmıştır. Bu artış Türkiye'deki göç çalışmalarına olan gereksinimi ve ilgiyi de arttırmakta ve bu çalışmanın yapılması için öncelikli motivasyon kaynağını oluşturmaktadır. İnsan hakları, sosyal adalet, eşitlik, bireyin onuru ve saygınlığı gibi ilkeler üzerinden şekillenen sosyal hizmet disiplininin bakış açısıyla gerçekleştirilen bu çalışmada Gürcü göçmenlerin araştırma evreni olarak seçilmesinde iki farklı neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden ilki araştırmacının kişisel yaşantısıyla ilgilidir. Diğeri ise Gürcü göçmenlerin 2011 yılından itibaren Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki düzensiz göç hareketlerinin giderek yoğunlaşmasına bağlı olarak ortaya çıkan gereksinimlerinin, yaşadıkları sorunların ve oluşan mağduriyetlerinin artmasıdır. Nitel araştırma yöntemleri içinde fenomenolojik araştırma deseni kullanılarak yapılan bu çalışmada genel olarak Gürcü göçmenlerin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde gerçekleşen düzensiz göçü nasıl deneyimledikleri, içinde bulundukları koşulları nasıl anlamlandırdıkları, gündelik yaşam içinde yerel toplum ile nasıl iletişime geçtikleri, onlarla olan ilişkilerini nasıl düzenledikleri, yerel toplumun Gürcü göçmenler hakkında neler düşündükleri, onlarla nasıl iletişim kurdukları ve onlara nasıl davrandıkları gibi konular araştırılmıştır. Maksimum çeşitlilik örneklemi kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırma kapsamında 25 Gürcü göçmen ve 23 yerel toplum üyesi olmak üzere toplam 48 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler fenomenolojik veri analiz süreçlerine uygun olarak analiz edilerek (1) Gürcü göçmenlerin deneyimlerine ilişkin bulgular, (2) Yerel toplumun deneyimine ilişkin bulgular, (3) Birlikte yaşam ve karşılıklı uyuma yönelik bulgular olmak üzere üç farklı tema altında yorumlanmıştır. Bu araştırma süreci sonunda elde edilen bulgular ve yapılan yorumlardan hareketle bölgeye yönelik gerçekleşen Gürcü göçünün karakteristik özelliklerinin tanımlanması, bölgede çalışan Gürcü göçmenlerin gereksinimlerinin belirlenmesi ve giderilmesi, yerel toplum ile birlikte yaşam ve karşılıklı uyum konularında gerekli göç ve sosyal politika tedbirlerinin geliştirilmesine yönelik tespitler yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depending on the increasing migration throughout the world; recently, migration movements towards Turkey have also increased in comparison to the past years. This increase revealed the need for migration studies and interest in the study of migration in Turkey and constitutes the primary source of motivation for this study. This study which is carried out from the perspective of the social work discipline and shaped by principles such as human rights, social justice, equality, dignity and dignity; has two different reasons for choosing Georgian migrants as research universe. The first reason is related to the personal life of the researcher. The second is the increase in the needs, problems and grievances of Georgian migrants since 2011 due to the rising movement of irregular migration in the Eastern Black Sea Region. This qualitative study employs a phenomenological research design and investigates issues such as the Georgian migrants' experiences of irregular migration in the Eastern Black Sea Region, understanding of the conditions they live in, communication with the local community in daily life, organization of the relations with the local community, and the local community's ideas about the Georgian migrants, communication with the Georgian migrants and treatment for the Georgian migrants. Within the scope of this research, which is conducted by using the maximum diversity sample, in-depth interviews are conducted with 48 participants, 25 of whom are Georgian and 23 are members of the local community. The data obtained as a result of the interviews are analyzed in accordance with the phenomenological data analysis processes and presented as three different themes: (1) Findings about the experiences of Georgian immigrants, (2) Findings about the experience of the local community, (3) Findings about coexistence and mutual acceptance. Based on the findings and inferences of this research process, characteristic features of the Georgian migration to the region, issue of the determination and elimination of the needs of the Georgian migrants working in the region, and the development of necessary migration and social policy measures for the coexistence and mutual harmony with local community are identified and related recommendations are provided.