Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin geri kabul anlaşması bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of relations between Turkey and the European Union in the context of readmission agreement
- Tez No: 537152
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcı ile var olduğu ileri sürülen göç olgusu günümüzde uluslararası ilişkiler çalışmalarında oldukça dikkat çeken konulardan biri olmaktadır. Özellikle 2000'li yıllardan sonra yaşanan mülteci krizlerinin ve düzensiz göç akımlarının yoğun olarak yaşandığı Avrupa Birliği'nin bu konuda karşılaşılacak problemleri Geri Kabul Anlaşmaları ile aşma yönünde politikalar geliştirdiği görülmektedir. Türkiye düzensiz göçe kaynaklık eden ülkeler ile hedef olarak belirlenen Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple Türkiye, Avrupa Birliği tarafından düzensiz göçün yönetilmesi için işbirliği yapılması gereken bir ülke olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı 16 Aralık 2013'de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği Arasında İzinsiz İkamet Eden Kişilerin Geri Kabulüne İlişkin Anlaşma tarafların yükümlülükleri bağlamında değerlendirilmesidir. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde göç kavramları, nedenleri ve çeşitleri açıklanarak göç ile ilgili teorilere yer verilmiştir. İkinci bölümde geri kabul anlaşmaları tarihsel süreç içerisinde çeşitli yönlerden ele alınarak, Avrupa Birliği'nin geri kabul ve göç politikası değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri kısaca incelenerek taraflar arasındaki Geri Kabul Anlaşmasının getirdiği yükümlülükler anlaşmanın kapsamı ve tarafların beklentileri yönünden analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki Geri Kabul Anlaşmasının daha çok Avrupa Birliğinin faydasını gözettiği ve Avrupa Birliği'nin anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getirmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuous phenomenon of migration that existed with the beginning of humanity is one of the interesting subjects among the Works of international relations nowadays. And it is seen, especially after all the refugee crises and the irregular currents of migrations in The European Union that are being faced by its developed policies of readmissions agreements. Turkey takes a place among The European Union countries that are identified as irregular migration resources. This is why Turkey is an evaluated country that should be in a cooperation with the European Union to manage the irregular migration .The Purpose of this work is the assessment in the context of obligations between the two sides of the cooperation that has been signed by Turkey and The European Union on 16th of December 2013 to readmission agreements of the unauthorized residents. For This purpose, the first part of these works is given to the theories that have been made by explaining and understanding the concepts, reasons and types of migration itself. In the second part of these Works, the readmission agreement of The European Union is evaluated by reconsidering the various directions of the readmission agreements during time periods of history. The third part analysis the obligations and expectations of each side of the readmission agreement by examining the relation between Turkey and The European Union. The Last Part of these works was the European Union from the readmission agreement and the unfulfilled obligations of the agreement of The European Union.