Tüketici satımında garanti belgesinin hukuki niteliği
Legal character of warranty deed in consumer sales
  1. Tez No: 537154
  2. Yazar: ELİF BEYZA AKKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Her borca aykırılık bir sorumluluk tartışmasını beraberinde getirir. Hukuk sistemleri de bu tartışmaya dahil olur; aykırılığın hangi hal ve şartlar altında sorumluluğu beraberinde getireceğine ilişkin tercihler yapar. Bunun yanında aykırılıktan sorumlu olanın sorumluluğunun kapsamı ve aykırılıkla muhatap kalanın, sorumluya/sorumlulara yöneltebileceği talep/taleplerin çeşitliliği ve içeriği de hukukun düzenleme ihtiyacı duyduğu alanlardır. Bu düzenlemeler yardımıyla kurumlar belirginleşir ve kavrama hukuken bir isim verilir. (hukuki nitelendirme) Tarafların borca aykırılık rejimine şekil verme iradeleri de hukukun çizdiği sınırlar içerisinde geçerlidir. Borca aykırılığın tasnif edilmesi yahut edilmemesi, (aykırılık türü dikkate alınmak suretiyle aykırılığın sonuçlarının ortaya konulması) aykırılığa muhatap kalan alacaklının talepleri üzerinde doğrudan etki meydana getirir. Hukuk sistemlerinin borca aykırılığa ilişkin farklı düzenler öngörmesi yahut aynı aykırılık için gündeme gelecek talebe farklı yaklaşması ise olağandır. Bu çalışma kapsamında tüketici satışlarında zorunlu ve ihtiyarı garanti belgelerinin muhatapları ile düzenleyeni arasında ne tür bir ilişki meydana getirdiği hukuken nitelendirilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda garanti belgeleri ile ayıptan sorumluluk arasındaki ilişki de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Every breach brings along a discussion of responsibility for somebody. Legal systems are also included in this discussion; makes choices regarding the circumstances under which the inconsistency will bring responsibility. However, the scope of responsibility of the person responsible for the breach and the variety and content of the request/requests that can be addressed to the responsible person/people are also areas where the law needs to anticipate the arrangement. With the help of these regulations, legal institutions become clear and the concept is given a legal name. (Legal characteristic) The will of the parties to shape the regime of non-compliance is also valid within the boundaries drawn by the law. Classifying or not classifying to the type of breach has a direct effect on the claims of the creditor who is subject to the breach. Foreseeing different arrangements for the concept of a breach or foreseeing different arrangements for the same breach is usual for different law systems. Within the scope of this study, it is tried to be considered legally what kind of a relationship between the addressee and the regulator in consumer sales, regardless of whether they (guarantee/warranty bills) are necessary or not. At the same time, the relationship between the guarantee/warranty bills and the liability is also revealed.