Uluslararası emek piyasasında işgücü talebinin rasyonelliği: Ayrımcılık üzerine bir inceleme
Rationality of labour force demand in international labour market: A study of discrimination
- Tez No: 537179
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Uluslararası ekonomi; ülkeler arasında mal ve hizmet alışverişi, sermaye hareketleri ve emeğin dolaşımı üzerine kurulan ilişki düzeyidir. Ülkeler tarafından sermaye, mal ve hizmetlerin dolaşım serbestliği arzu edilirken, emeğin dolaşımı katı kurallara bağlama eğilimi göstermektedir. Uluslararası işgücü hareketliliği ekonomik açıdan değerlendirildiğinde, ülkelerin üretim kapasitesini arttırması beklenir. Bu durum göçmenlerin niteliğine ve göç edilen ülke ekonomisinin yapısına bağlıdır. Ancak göç ile başlayan bu sürecin yalnızca ekonomik etkileri bulunmamakta, göçün insani bir boyutu olmasından dolayı sosyal ve kültürel etkileri de oldukça büyük olmaktadır. Aslında tam da bu nedenle başka bir ülkede çalışmak için göç etmiş kişilere yönelik ayrımcı tutumlar söz konusu olmaktadır. Birçok ülkede ulusal köken/vatandaşlık nedeniyle ayrımcılığa maruz kalındığının ispatı amacıyla yapılan araştırmalarda; işe alma süreçlerinden itibaren göçmen işçilere karşı ayrımcı tutumların bulunduğu sonucuna varılmıştır. İşyerlerinde karar verici pozisyonda bulunan insanlar iş yaşamları boyunca defalarca karar vermektedir. Karar alma süreçleri öncelikle rasyonel paradigma bağlamında değerlendirilir. Ancak kararlar her seferinde, genel kabul gördüğü gibi, rasyonel olarak yani bireysel olarak faydayı, üretimde ise kar maksimizasyonunu sağlamaya yönelik mi alınmaktadır? Bu tezde, işverenlerin rasyonel olarak karar vermelerinin gereği olarak, üretimlerine en uygun işgücünü seçmelerinin önünde engel olan unsurlar olarak önyargı ile etnosentrizmin neden olduğu ayrımcı tutumların mevcudiyeti sorgulanmış ve yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modeli/YEM(Structural Equational Model/SEM) ile AMOS üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
International economy is the level of relations established between countries on the e of goods and services, capital movements and the circulation of labor force. While the freedom of exchange of capital, goods and services is desired by the countries, the movement of labor force tends to be bound to strict rules. When the international labour force mobility is evaluated in terms of economy, to rise their production capacity is expected from the countries. This situation depends on the quality of migrants and the economy of the country where is immigrated. On the other hand, there exists not only the economic impacts of this process, but also social and cultural impacts are also so great regarding its humanistic dimension. Actually, just because of this reality, there are discriminatory attitudes towards people who have migrated to work in another country. In surveys that have been done for the proof of discrimination due to national origin / citizenship in many countries, it is concluded that there exist dicriminatory attitutudes towards migrant workers just from the recruitment process. People that have decision-making position through their lives in their workplace make decision again and again. Decision making process is evaluated firstly in terms of rational paradigma. However, are the decisions taken for providing rational or in other words individualistic profit in each time and also profit maximization in production? In surveys, it is understood that the criteria for the decisions made in case of migrant labor is not only their contribution to production. In Turkey, no research can be found regarding understanding the impacts of the factors affecting the attitudes of the individuals who are in decision-making position on working of immigrants. In this study, it was tried to reveal the limited rationality of decision making processes in accordance with the interests of decision-makers when they meet the labor force demand of migrants in labour force supply. In this thesis, as a necessity of employers to decide rationally, the prejudice that needs to be overcomed in order to select the most suitable workforce for their production and the existence of discriminatory attitudes immediately following it are researched and the data obtained from the survey study are analyzed with StructuralEquational Model/SEM and AMOS.