Evli bireylerin evlilik sürelerinin cinsel doyum ve evlilik uyumu ilişkisi
The relationship between the duration of marriage and sex satisfaction and marriage adjustment
- Tez No: 537178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ZEYNEP METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, evli bireylerin evlilik sürelerinin cinsel doyum ve evlilik uyum ilişkisini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubu 200 evli bireyden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak; kişisel demografik bilgi formu, Evlilik Uyum Ölçeği ve Golomok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği(GRCDÖ) kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 17.0 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel analizler için Pearson ki-kare testi, Fisher ki-kare testi ve T-testi uygulanmışır. Ayrıca ANOVA testi ve beraberinde Scheffe post hoc testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to evaluate the relationship between the marital adjustment and sexual satisfaction within the period of marriage of the married people. The study group consisted of 200 married people. Personal demographic information form, Marriage Adjustment Scale and Golomok -Rust Inventory of Sexual Satisfaction Scale (GRISS) were applied as data gathering tools . Statistical analyses was done by using SPSS software-version 17.0. Pearson's chi-square test, Fisher's chi-square test and T-Test were applied for statistical analyses. In additional, ANOVA test and Scheffe post hoc test was applied . The score "p