Deniz Ticareti Hukukunda gemilerin finansal kiralanması
Financial leasing of Ships in Maritime Law
- Tez No: 537200
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Deniz ticaretinde müteşebbisinin gereksinim duyduğu gemiyi nasıl temin edeceği önem arz etmektedir. Finansal kiralama deniz ticaretinin finansmanında alternatif bir finansman yöntemidir. Çalışmada ticaretin finansmanında kullanılan finansal kiralama yönteminin, deniz ticaretinin finansmanında kullanılması dolayısıyla ortaya çıkan hukuki durumlar incelenmektedir. Bu amaçla ilk olarak, finansal kiralamanın ticaretin ve deniz ticaretinin finansmanındaki yeri açıklanmıştır. Sonrasında, 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile düzenlenen finansal kiralama sözleşmesi doğrultusunda, gemi finansal kiralama sözleşmeleri irdelenmektedir. Bu doğrultuda öncelikle, gemi finansal kiralama sözleşmesinin tanımı yapılmakta, ardından sözleşmenin şekli, tarafları, konusu, hukuki niteliği, benzeri sözleşmelerden farkı, uygulanacak hukuku, taraflarının borçları, sona erme nedenleri ve sonuçları tespit edilmektedir. Deniz ticareti hukukunun kendine özgü karakteristiğinden kaynaklanan nedenlerle gemi finansal kiralama sözleşmelerinde değişik ve çok sayıda özellikli husus bulunmaktadır. Çalışmanın daha sonraki kısımlarında bunlar üzerinde durularak, finansal kiralamaya konu gemilerin tabiiyeti, bayrağı ve sicili ile finansal kiralanan geminin cebrî icra yoluyla takibi konuları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Procurement of ships is fundamental to the shipping and regardless of how ships are acquired, ship finance is an integral part of ship acquisition. Financial leasing is an alternative financing method in the financing of the shipping. The study mainly analyzes the legal aspects arising from the application of the financial leasing method for financing the trade to the shipping. For that end, primarily, the place of financial leasing in the trade and in the maritime trade has been explained. Afterwards, the ship financial leasing contracts are analyzed in accordance with the financial leasing contract regulated by the Law on Financial Leasing, Factoring and Financing Companies, Nr. 6361. In this respect, first of all, the ship's financial leasing contract is defined, and then the form, the parties, the subject and the legal nature of the contract and its difference from similar contracts, the applicable rules, the principal's obligations of the parties, the grounds and the results of its termination are established. Ship leasing contracts possess multiple and diverging featured aspects generating from the distinctive characteristics of the Maritime Law. Subsequent parts of the study attempts to focus on these aspects and deals with the nationality, flag and registry of the ships that are subject to financial leasing, and the compulsory execution of the financial leased ships.