Muhasebe meslek mensuplarının entegre raporlama algılama düzeyleri üzerine bir araştırma
An inquiry on the integrated reporting perception levels of the members of accountancy professi̇on
  1. Tez No: 537215
  2. Yazar: ÖZLEM NUR BESLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde teknoloji ve küreselleşmenin hızla ilerlemesiyle birlikte tüm bilgi kullanıcılarının işletmelerle ilgili bilgilere ulaşması çok daha kolay bir hale gelebilmektedir. Geçmişte işletmelerle ilgili finansla raporlamalar bilgi kullanıcıları için yeterli olurken günümüz dünyasında finansal bilgilerin de dışında işletmelerin sosyal ve sürdürülebilirlik yönündeki çalışmaları da bilgi kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu bilgiler haline gelmiştir. Bilgi kullanıcılarının bu çok yönlü bilgi ihtiyaçlarını karşılama da finansal raporlama yetersiz kalmış ve işletme hakkında tüm bilgileri entegre bir şekilde içerisinde barındıran yeni raporlama şekline ihtiyaç doğmuştur. Çalışmada İstanbul ilinde faaliyet gösteren 246 muhasebe meslek mensubuna anket uygulaması yapılmış ve entegre rapor hakkındaki görüşleri alınarak meslek mensubunun entegre raporlama hakkında algı düzeyleri ölçümlenmek amaçlanmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda ulaşılan sonuçlara göre ankete katılan muhasebe meslek mensuplarının entegre raporlama hususunda yeterli bir algıya sahip olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with a rapid development in technology and globalization, it is getting much more easier for all users of knowledge to reach information related to enterprises. While financial reports of entreprises were adeguate for users of knowledge in the past; in today's world, initiations of enterprises related to social responsibility and sustainability, beside financial knowledge, have become a necessity that are needed by knowledge users. Financial reporting has been inadequate in order to overcome the mentioned multi-sided and diversified necessities of knowledge users and thus, it has been needed a new reporting type to arise containing all the information related to the enterprise in an integrated way. In the thesis, it has been executed a survey study towards 246 members of accounting professsion located and operating in İstanbul and their perception level related to integrated reporting was tried to be measured by taking their opinions of integrated reporting. Consequently and according to results of the survey, it has been reached a conclusion that the respondent members of accounting profession do not have an adequate perception level related to integrated reporting.