İş yeri yalnızlığı ve çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisine ilişkin bir araştırma
A research concerning loneliness in workplace and its effect on intention to leave
- Tez No: 537214
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yalnızlık kavramının incelenmek için yeni bir fenomen olmamasına karşın, günümüzde yaşanan modernleşme ve küreselleşme ile değişime uğrayan üretim ilişkileri ve kişiler arası ilişkiler, nispeten yeni sayılabilecek olan iş yeri yalnızlığı kavramını doğurmuştur. İş yeri yalnızlığı, kendisine has bir özellik olarak yalnızca çalışma alanının sınırları içinde yaşanan bir yalnızlık türüdür. Yani bireyler, iş dışındaki sosyal hayatlarında yalnızlık hissetmeseler bile, iş yeri sınırları içine girdiklerinde derin bir yalnızlık hissine kapılabilmektedirler. İçerisinde alışılagelmiş yalnızlık tanımlarından daha farklı şartlar barındıran bu yalnızlık türü, kişiye ve çevreye bağlı sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Örneğin kişinin çok çekingen olması, sosyal temastan kaçınması, gibi kişisel faktörler ya da içinde bulunulan örgüt iklimi, örgüt kültürü, rekabet, hatta görevde yükselme gibi çevresel faktörler, iş yeri yalnızlığının ortaya çıkmasına ya da şiddetlenmesine sebep olabilmektedir. Bu tezde, yerli ve yabancı literatürdeki deneysel çalışmalarda belirtildiği üzere; örgütsel bağlılık, performans, sosyal fobi, örgütsel güven, iş tatmini, örgütsel sinizm, sosyal destek eksikliği, işkoliklik gibi birçok kavramla bağlantılı olan iş yeri yalnızlığı kavramının, çalışanların işten ayrılma niyetlerini etkileyip etkilemediği araştırılmış ve bu kapsamda, 301 kişiyle anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilere yapılan istatistiksel analizlerin sonucunda; iş yerinde yalnızlık ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif yönlü orta bir ilişki tespit edilmiş ve iş yerinde yalnızlığın, işten ayrılma niyetini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of loneliness is not a new phenomenon to be examined, but today's production relationships and interpersonal relationships -which are changed by globalization and modernization- generated the concept of loneliness in workplace which is relatively new concept. Workplace loneliness is a type of loneliness experienced within the boundaries of the working area as a distinctive feature. In other words, even if individuals do not feel lonely in their social lives, they can feel deep loneliness when they enter the workplace. This type of loneliness, which contains different conditions than the conventional loneliness definitions, can be caused by the reasons related to the person and the reasons related to the environment. For example, personal factors such as being too timid, avoiding social contact, or environmental factors such as organizational climate, organizational culture, competition, and even promotion in the workplace can lead to the rise or exacerbation of workplace loneliness. In this thesis, the concept of loneliness in workplace which is related too many concepts in domestic and foreign literature such as organizational loyalty, performance, social phobia, organizational trust, job satisfaction, organizational cynicism, lack of social support and workaholism; it was investigated whether the concept of workplace loneliness affects employees' intention to quit. In this context, 301 people were surveyed. As a result of the statistical analysis; there was a positive relationship between loneliness in the workplace and intention to leave. It was also found that loneliness at work had a positive effect on the intention to leave.