The rise and fall of the Turkish model in US-Turkish relations: The impact of the the Syrian crisis
ABD-Türkiye ilişkilerinde Türk modelinin yükselişi ve düşüşü: Suriye krizinin etkisi
  1. Tez No: 537272
  2. Yazar: ENGİN ONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma AKP iktidarı döneminde (2002-2016) ABD-Türkiye ilişkilerini belirleyen değişen dinamikleri Turkiye'nin geçirmiş olduğu siyasal dönüşüm ve Ortadoğu'daki siyasal gelişmeler bağlamında ele almaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın teorik çerçevesini dış politika analizi literatüründeki“ulusal rol kavramsallaştırmaları”yaklaşımı oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu tezin birincil amacı ABD-Türkiye ilişkilerini AKP iktidarı döneminde Türkiye'nin ulusal rol kavramsallaştırmalarına göre değerlendirmektir. 11 Eylül saldırılarından sonra Türkiye Ortadoğu ülkeleri için demokratikleşme, ekonomik büyüme, ve yeni dindar Müslüman bir siyasal elit ile seküler bir devlet yapısının bir arada bulunması açısından birçok Türk ve Amerikalı yetkili tarafından Ortadoğu ülkeleri için bir“model”olarak benimsendi. 2010 sonlarında patlak veren Arap İsyanları Türkiye'nin modelliği için büyük bir fırsat sundu. Fakat, Suriye krizinin derinleşmesi ile bu süreç sekteye uğradı. Türkiye ve ABD'nin 2012 sonlarından itibaren farlılaşan politikaları ve Türkiye'nin siyasal dinamiklerinin değişmesi ile birlikte Arap ülkeleri için sunulan“Türk modeli”başarısızlığa uğradı ve böylece Türkiye-ABD ilişkileri uzun bir gerileme sürecine girmiş oldu.
Özet (Çeviri)
This thesis is designed to analyze the changing dynamics of contemporary US-Turkish relations with a specific focus on transformation in Turkish politics and political developments in the Middle East during the AKP administration (2002-2016). In that sense, this study conceptualized US-Turkish relations under the theoretical framework of“national role conceptions”in foreign policy analysis literature. As a consequence, this dissertation's primary purpose is to provide a comprehensive understanding of US-Turkish relations with regard to Turkey's national role conceptions under the AKP rule. Turkey was widely viewed as a model of democratization, economic growth and co-existence of a Muslim religious political elite and a secular state for the countries in the Middle East both by the Turkish officials and US officials after September 11 attacks. Firstly, the outbreak of the uprisings in the Arab world in late-2010 provided a great opportunity for the realization of the“Turkish model”. However, this process came to halt with the prolongation of the crisis in Syria. As a result of the increasing divergence of the US and Turkey in regard to Syria from late-2012 onwards and changing dynamics in Turkish politics, the“Turkish model”failed, therefore initiating a long term tense period in US-Turkish relations.