Sayısal jeoloji ile benzer bej kireçtaşı mostralarının tespiti: Eğirdir örneği
Detection of similar beige limestone outcrops with digital geology: Eğirdir example
- Tez No: 537315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez çalışmasında mermercilikte jeolojinin önemi ve jeoloji biliminde sayısal (dijital) tekniklerin kullanımı ele alınmıştır. Çalışma, örnek olarak seçilen Eğirdir (Isparta) ilçesi dolaylarında yayılım sunan bej renkli kireçtaşı mostralarının sayısal özelliklerinin ortaya konmasını ve benzer kireçtaşı mostralarının sayısal yöntemler ile tespit edilerek tüm araştırmanın saha verileri ile doğrulanmasını kapsar. Çalışma ile 16 farklı bej mermer ocağının kapsadığı alanların sayısal özellikleri ortaya konmuştur. Bu özellikler Morfoloji, Drenaj, Çizgisellik, Landsat uydu görüntülerinden elde edilen çeşitli sınıflama değerleridir. Elde edilen sayısal verilerde yapılan sınıflama ve süzgeç çalışmaları sonucunda ocak yerlerinde ocak öncesi ve sonrasına ait veriler değerlendirilerek mevcut ocak yerlerinin ve bunlara benzer başka lokasyonların tespit edilebilir olduğu ortaya konmuştur. Varlığı sayısal jeolojik verilerin değerlendirilmesi ile tespit edilen benzer bej kireçtaşı mostralarından bazılarında yerinde tespit ile doğrulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the importance of geology in marble and the use of digital techniques in geology science are discussed. The study covers the digital properties of beige limestone outcrops which are spreading around Eğirdir (Isparta) district which is chosen as an example and also confirming existence of similar limestone outcrops with field works. In this study, the digital geologic properties of the areas covered by 16 different beige marble quarries were revealed. These properties are morphology, drainage, linearity and various classification values obtained from Landsat satellite images. As a result of the classification and filtering studies carried out in the digital geological data obtained from quarries, it was revealed that the existing quarries and similar beige limestone outcrops are detectable. In addition, the presence of similar limestone outcrops in many different locations within the study area was determined and some of them were verified by on-site investigation.