Mekânın üretimi: Hz. Muhammed dönemi Medîne'de gündelik hayat
The production of space: Everyday life in Medina in the Period of the Prophet Muhammed
- Tez No: 537317
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERKOÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Mekânın üretimi kuramı üzerinden inşâ edilen bu tez çalışmasında Hz. Muhammed döneminde mekân ve mekânın üretimi süreçleri gündelik hayata yansıması boyutuyla ele alınmaktadır. Henri Lefebvre'in önerdiği mekân dönemselleştirmesinden yola çıkarak tez çalışmasında tesisinden (Yesrib) Hz. Muhammed'in vefatına kadar Medîne'de birbirine müteakip tarihsel mekân (hicrete kadar), kutsal mekân ve mutlak mekân gibi çeşitli mekânların üretildiği varsayımı öne sürülerek bu durumun gündelik hayatta ortaya çıkarttığı değişim ile dönüşümün boyutları irdelenmektedir. Aynı zamanda bu tez çalışmasında toplumsal mekânın incelenmesi için mekânsal üçlü teoremiyle Medîne'de toplumsal mekânın algılanan, yaşanan ile tasarlanan boyutları da ele alınmaktadır. Mekâna dair kuramsallaştırmalardan ilk önce 'Mekânın Üretimi' çalışmasının yapısal bir okumasına dayanan bu tez çalışması çok çeşitli –marxist, leninist- gündelik hayat tanımlamaların karşılaştırılması ve içeriğe uygun bir formda zaman-mekân bağlamında yeniden okunmasıyla ilk, benimsediği yöntemsel çerçeve bakımından ise niteliksel bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study based on space theory, the processes of production of space and space during the period of Muhammad are handled in terms of reflection at everyday life. Based on the periodization of space introduced by Henri Lefebvre, the assumption that, from the establishment of the city (Yesrib) until the death of Muhammad, various spaces such as historical space (as far as Hijra), sacred space and absolute space are produced one after each other in Medina is suggested and the dimension of change and transformation that this situation brings about in everyday life are examined. At the same time, in order to examine social space based on the spatial trio proposed by Lefebvre; the perceived, lived and designed dimensions of social space in Medina are also discussed in the study. This thesis, primarily based on a structural reading of“The Production of Space”, is a pioneer work by virtue of the comparison and the reexamination of various –Marxist, Leninist- everyday life descriptions in a form that is convenient to the content and inside the time-space context, and is a qualitative work by virtue of the methodical framework that it takes on.