Ağrı ve sancı azaltıcı nanolifli yüzeylerin geliştirilmesi ve karakterize edilmesi
Development and characterization of pain and ache relieving nanofiber webs
  1. Tez No: 537323
  2. Yazar: EDA NEBİHE SOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Poliamid 6 (PA 6) polimeri ile ağrı ve sancı azaltma özelliğine sahip; Mentha piperita L. ve Pimpinella anisum L. özütleri ile Syzygium aromaticum L. ve Papaver somniferum L. yağları içeren nanolifli yüzeylerin elektrolif çekim yöntemi ile üretilerek, karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen üretim çalışmaları, lif çekim çözeltisi içerisine bitkisel ajanların eklenerek ve saf PA6 nanolifli yüzeyleri üzerine emdirme yolu ile bu bitkisel ajanların aktarılarak farklı örneklerin oluşturulmasını içermektedir. Sadece Papaver somniferum L.'nin lif çekim çözeltisine ilavesi ile nanolifli yüzeylerin eldesi mümkün olmamış olup, diğer örnekler başarılı şekilde üretilmiştir. Morfolojik karakterizasyon taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile gerçekleştirilmiş olup, düzgün morfolojili nanoliflerin üretimi için optimum proses parametreleri belirlenmiştir. Bu parametreler altında hem saf PA6 nanolifli yüzeylerinin hem de özüt ve yağ yüklü PA6 nanolifli yüzeylerinin uzun süreli elektrolif çekimi gerçekleştirilmiştir. Uzun süreli elektrolif çekimi yapılan bitkisel ajanların ilaveli nanolifli yüzeylere Fourier Transform İnfrared Spektrofotometresi analizi uygulanmış olup, lif çekim çözeltisi içerisine ilave edilen özütlerin ve yağın başarılı şekilde PA6 nanoliflerine katılabildiği kanıtlanmıştır. Daha sonra izotonik çözelti içerisinde kesikli salım testleri gerçekleştirilmiştir. Salım ortamından belirlenen zaman dilimlerinde alınan sıvılara UV- görünür bölge spektrofotometresi ve yüksek performanslı sıvı kromatografisi analizi uygulanmış olup, nanolifli yüzeylerin belirlenen süreler dahilindeki salım profilleri belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen tüm sonuçlar ağrı ve sancı azaltma etkisine sahip doğal bitkisel ajanların PA6 nanoliflerine başarılı şekilde aktarılarak, doğal aktif bileşen salım sistemi uygulamalarında kullanılma potansiyeli olan nanolifli yüzeylerin başarılı şekilde üretildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, production and characterization of electrospun polyamide 6 (PA 6) nanofiber webs containing Mentha piperita L. extract, Pimpinella anisum L. extract, Syzygium aromaticum L. oil, and Papaver somniferum L. oil for the purpose of ache and pain relief were aimed. At the production stage herbal agents were added to the electrospinning solution and also agents were soaked on pure PA6 nanofiber webs. Nanofiber production was only not possible with P.somniferum oil. Besides, all other samples were succesfully produced. Morphological characterization was performed by scanning electron microscope (SEM) and optimum electrospinning process parameters were determined according to the SEM images for the production of uniform nanofibers. Long-term electrospinning was performed at these parameters for both pure PA6 nanofibers and herbal agent loaded PA6 nanofibers. Fourier Transform Infrared Spectrophotometer analysis was applied to these nanofiber webs and it was proved that the herbal agents loaded to fiber spinning solutions were successfully incorporated in nanofiber structures. Then, batch release tests were carried out where the isotonic solution was chosen as release medium. The UV-visible region spectrophotometer and high performance liquid chromatography analyses were applied to the fluids taken from the release media at determined time intervals and the release profiles of the nanofiber webs were determined. Allover the results obtained from the study showed that herbal agents were succesfully incorporated to nanofiber structure and nanofiber webs that have potentials to be used as natural active agent release systems were achieved.