Hypnobirthing eğitiminin, doğuma ilişkin, korku, ağrı ve memnuniyete etkisi
The effect of hypnobirthing training on the fear, pain, and satisfaction, related to birth
- Tez No: 658231
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma HypnoBirthing eğitiminin doğuma ilişkin korku, ağrı ve memnuniyete etkisini belirlemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların gruplara atanmasında tam randomizasyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri Özel Pembemavi Hastanesi'nde 11 Mayıs 2019 ile 6 Mart 2020 tarihleri arasında iki aşamada toplanmıştır. Örneklemi toplam 80 kadın (HypnoBirthing: 40 gebe ve kontrol: 40 gebe) oluşturmuştur. Deney grubuna eşleri ile birlikte, araştırmacı tarafından 4 hafta toplam 12 saat HypnoBirthing eğitim müdahalesi uygulanmıştır. Kontrol grubu hastanenin olağan bakımına bırakılmıştır. Araştırma verileri doğum öncesi dönem bilgi formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A ve B, doğum sonrası bilgi formu, Visual Analog Skala ve Doğum Memnuniyet Ölçeği Kısa Formu ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde“ki-kare testi”,“Student 't' Testi”ve“Mann-Whitney U Testi”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre her iki grupta kadınların tanıtıcı özelliklerinin benzer olduğu görülmüştür (p> 0,05). Müdahale öncesi HypnoBirthing grubunun Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği-A puan ortalaması (61,40±16,66) ile kontrol grubunun puan ortalaması (68,40±16,52) arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (t=-1,887; p=0,063). Ayrıca grupların doğum korkusu düzeylerinin de benzer olduğu görülmüştür (χ2=3,364, p=0,337). HypnoBirthing grubu kontrol grubuna göre travay sürecinde daha fazla içecek tüketmiş ve gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (χ2=7,669, p=0,006). Araştırmada kadınların doğumlarına ilişkin bulgulara göre, HypnoBirthing eğitiminin doğum müdahalesi (χ2=15,374, p=0,000), ağrı kesici kullanımı (HypnoBirthing=%3,2-Kontrol=%45,8), suni sancı (HypnoBirthing=%6,5-kontrol=%37,5) oranlarını azaltığı ve vajinal doğum oranını (HypnoBirthing=% 81,6-kontrol=%60) arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a double-blind randomized controlled experimental study in order to aim to determine the effect of HypnoBirthing training on fear, pain, and satisfaction related to birth. Full randomization method was used to assign the participants to the groups. The research data were collected in Private Pembemavi Hospital between 11 May 2019 and 6 March 2020 in two stages. The first was performed during post-randomization registration and the second was done in the postpartum period. The sample consisted of a total of 80 pregnant women (experiment: 40 pregnant - control: 40 pregnant). HypnoBirthing training intervention was applied to the experimental group together with their spouses for a total of 12 hours for 4 weeks. The research data were collected with prenatal information form, Wijma Birth Expectation / Experience Scale A and B, postnatal information form, Visual Analog Scale, and Birth Satisfaction Scale Short Form. The data obtained from the research were analyzed in SPSS 25.0 package program.“Chi-square test”,“Student 't' Test ”and“ Mann-Whitney U Test”were used in the analysis of the data. According to the findings of the study, it was observed that the women's introductory characteristics were similar in both groups (p> 0,05). Before the intervention, there was no statistically significant difference between the HypnoBirthing group (61,40 ± 16,66) and the control group (68,40 ± 16,52) in the Wijma Birth Expectation / Experience Scale A score average (t = -1,887; p= 0,063). In addition, there was no difference between groups in terms of fear level (χ2= 3,364, p= 0,337). The HypnoBirthing group consumed more drinks during labor than the control group, and a significant difference was found between the groups (χ2=7,669, p= 0,006). According to the findings related to the births of women in the study, HypnoBirthing training had decreased the rates of birth intervention (χ2=15,374, p= 0,000), useing analgesics (HypnoBirthing = 3,2%-control = 45,8%), induction (HypnoBirthing= 6,5%-control= 37,5%) and increased the rate of vaginal delivery (HypnoBirthing= 81,6%-control= 60%).