Dermatolojik etkili ilaç salınım sistemleri olarak nanofiber uygulamaları ve ilaç salınım parametrelerinin incelenmesi
Applications of nanofibers as dermatological drug release systems and investigation of drug release parameters
- Tez No: 537338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL EMİR DİLTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Dekspantenol ilaç etken maddesi farklı polimer çözeltileri içerisine yüklenmiş ve nanolif haline getirilmiştir. Nanolif haline getirmek için Elektro Çekim cihazı kullanılmıştır. İlaç salınımında polimer maddelerin salınmasını engellemek ve salınımı daha kontrollü hale getirebilmek için nanolifler çapraz bağlanmıştır. Her polimer için farklı çapraz bağlama yöntemleri geliştirilmiştir. İlaç etken maddesinin nanolif içerisindeki salınımını ölçmek için Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) kullanılmıştır. Liflerin morfolojileri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) cihazı ile bakılmış ve liflerin nanometre boyutunda olduğu gözlenmiştir. Nanoliflerin yapılarının belirlenmesi için Zayıflatılmış Toplam Yansıma-Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrometre (ATR-FTIR) ve X-Işını Kırınımı (XRD) cihazları kullanılmıştır. Hidrofilisitelerinin belirlenmesi için Temas Açısı Ölçümü ve şişme testi yapılmıştır. Sonuç olarak, üç farklı polimer çözeltisi içerisine ilaç etken maddesi olan Dekspantenol yüklenmiş ve nano boyutta lifler elde edilmiştir. Dekspantenolün kontrollü ilaç salınımının olduğu yapılan analizler sonucunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Dexpanthenol drug substance was loaded into polymer solutions using and made into nanofibers. The Electrospinning device was used to make the nanofiber. The nanofibers are cross-linked to prevent the release of polymer substances in the drug release and to make the release more controllable. Different crosslinking methods have been developed for each polymer. High Performance Liquid Chromatography (HPLC) was used to measure the release of the drug substance in the nanofiber. Morphologies of the fibers were observed with a Scanning Electron Microscope (SEM) device and the fibers were observed to be in nanometer size. The Attenuated Total Reflection-Fourier Transform Infrared Spectrometer (ATR-FTIR) and X-Ray Diffraction (XRD) devices were used to determine the structures of the nanofibers. Contact Angle measurement and Swelling test were performed to determine the hydrophilicity. As a result, Dexpanthenol, the drug substance, was loaded into three different polymer solutions and nano-sized fibers were obtained. Dexpanthenol was observed as the result of analyzes that showed controlled drug release.