Türbelinaz'da (Alanya/Antalya) yaşayan Lyciasalamandra atifi (Başoğlu, 1967) (Urodela: Amphibia)nin populasyon yoğunluğunun hesaplanması
Estimating population density of Lyciasalamandra atifi (Başoğlu, 1967) (Urodela: Amphibia) in Türbelinaz (Alanya/Antalya)
  1. Tez No: 537350
  2. Yazar: HANDE ILDIRŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Lyciasalamandra atifi türünün Türbelinaz (Alanya)'daki populasyonunun yoğunluğunun hesaplanması, populasyonu tehdit eden faktörlerin saptanması ve bunlara karşı koruma stratejilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Lyciasalamandra atifi'nin Türbelinaz (Alanya) populasyonundaki bireyler farklı günler süresinde yakalanıp, fotoğraf yoluyla markalanmıştır. Markalanmış olan bireylerin sayıları kullanılarak populasyonun yoğunluğu tespit edilmiştir. Türbelinaz, Alanya merkezinden 35 km uzaklıkta bulunan bir yayladır. Doğal markalama yöntemi kullanılarak bölgedeki populasyon çalışılmıştır. Araştırma yapılan alanın koordinatları alınmış ve ''Google Earth'' aracılığıyla işaretlenerek ölçümü yapılmıştır. Çalışmalar sonucu elde ettiğimiz veriler ile son olarak populasyon yoğunluğu hesaplanmıştır. Elde edilen populasyon yoğunluğu benzer türler ile kıyaslanarak populasyonun durumu tespit edilmiştir. Türbelinaz'da (Alanya) yakalanan türün yoğunluğu 8 birey /ha olarak hesaplanmıştır. Benzer tür olan Lyciasalamandra luschani'nin Meis adasındaki populasyonunda hektar başına 10000 birey olan populasyon yoğunluğuyla kıyaslandığında Lyciasalamandra atifi'nin Türbelinaz (Alanya) populasyonun oldukça az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, calculation of population density of Lyciasalamandra atifi in Türbelinaz (Alanya), establishing the threat factors towards population and stating strategies for conservation are aimed. Individuals of Lyciasalamandra atifi population in Türbelinaz(Alanya) were captured at different days. Counts of individuals that were seen for the first time and that were marked before were used to calculate population density. Türbelinaz is a highland that is 35 km far from the center of Alanya town. Natural marking were used in the existing population of Türbelinaz highland. Research area's coordinates were taken. Coordinates were flagged with ''Google Earth'' and the working area were measured. Data was used to calculate population density. Population density was compared with the similar species in order to detect population status. Population density of species that were captured from Türbelinaz (Alanya) estimated 8 individual/ha. Decreasing population trend was appeared with respect to the population of Lyciasalamandra luschani in Meis Island which has density that is 10000/ha.