Lyciasalamandra atifi (Başoğlu, 1967) (Amphibia: Urodela: Salamandrıdae)'nin dağılışı, populasyonları ve biyolojisi
Distribution, populations and biology of Lyciasalamandra atifi (Basoglu, 1967) (Amphibia: Urodela: Salamandridae)
  1. Tez No: 382604
  2. Yazar: MEHMET ANIL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, ülkemize ve Antalya ilimize endemik Lyciasalamandra atifi (Başoğlu, 1967)'nin Selge (Altınkaya)'den Gazipaşa'ya kadar yayılış gösteren izole populasyonlar karşılaştırılmıştır. Buna göre, türe ait sekiz farklı izole populasyon saptanmış ve yapılan morfolojik, serolojik, istatistiki çalışmalarla belirlenen populasyonların (Fersin, Selge, Dikmen, Bayırköy (Gündoğmuş), Güzelbağ, Türbelinaz, Cebireis Dağı, Gazipaşa) tümünün birbirlerinden farklı oldukları saptanmıştır. ZMHRU müzesine kayıtlı örnekler ile birlikte yapılan arazi çalışmalarından toplanan 237 (59♂♂, 96♀♀, 82 juv.) örnek ile çalışılmıştır. Sonuç olarak Selge, Fersin, Gündoğmuş, Dikmen, Güzelbağ, Cebireis Dağı, Türbelinaz ve Gazipaşa populasyonlarının her birinin ayrı birer grubu temsil ettiği, bu bağlamda gerek morfolojik gerekse serolojik farklılıklar temelinde toplam 8 yeni takson (alttür) oluşturulabileceği ortaya çıkarılmıştır. Zooloji isimlendirme yasasına göre bu tez çalışması olduğu içim isimlendirme burada yapılmamıştır. Müteakip yayınlama aşamasında gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the isolated populastions of Lyciasalamandra atifi (Basoglu, 1967) which is an endemic Lycian salamander to our country and showing a distribution range from Antalya/Selge (Altınkaya) to Antalya/Gazipaşa were compared. Accordingly, eight isolated populations (Fersin, Selge, Dikmen, Güzelbağ, Türbelinaz, Gündoğmuş, Cebireis Mountain, Gazipaşa) were found that belongs to the species and by using morphology, serology, statistics techniques, all of these populations's were determinated significantly different. Along with the specimens collected and registered under ZMHRU museum before the present thesis study, totally 237 (59♂♂, 96♀♀, 82 juv.) were studied. As a result of our survey, we decided that the each of eight isolated populastions studied could be represent distinctly different taxon (subspecies) in both morphological and serological differences. According to Zoological Code (ICZN), since this work is a master thesis we do not give any names to these taxa at now, however it will be done when the results published in an any international journal.