Performance analysis of CSMA/CD for in-band full duplex wireless communication
Bantiçi tam çift yönlü kablosuz haberleşme için CSMA/CD'nin performans analizi
- Tez No: 537413
- Danışmanlar: PROF. DR. EZHAN KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Aynı bant tam çift yönlü (IBFD) kablosuz haberleşme, spektral verimliliği artırdığı için oldukça ilgi görmektedir. Öz girişim baskılama sistemlerindeki gelişmeler ve donanımsal sınırlamaların aşılmasıyla, IBFD haberleşmesi gelecek nesil kablosuz sistemlerde gerçekleştirilebilecektir. IBFD, MAC katmanında yanlış çarpışma tespiti ve çarpışma tespiti kaçırma gibi yeni problemler ortaya çikarmaktadır. Yanlış çarpışma tespiti gereksiz kanal kullanımına sebep olmakta ve çarpışma tespiti kaçırma kayıp çerçeveye sebebiyet vermektedir. Bu hatalar, artık öz girişim sonucu oluşan hatalı sezimlerden kaynaklanmaktadır. Bu tezde, düğümlerin sadece iletim yapmasını değil, aynı zamanda sürekli olarak kanalı gözetlemesini ve çarpışma tespiti yapılır yapılmaz iletimi durdurmasını sağlayan, tam çift yönlü MAC protokolünün performans analizi için yeni bir Markov zinciri modeli tanımlanılmıştır (CSMA/CD). Maksimum tekrar limiti ve geri çekilme dondurma, Markov zinciri modelinde uygulanmıştır. Bütün çarpışma tespiti kaçırma durumlarını gözeten daha gerçekçi bir çarpışma tespiti kaçırma uygulaması yapılmıştır. Yanlış çarpışma tespiti ve çarpışma tespiti kaçırma durumları gözetilerek, CSMA/CD'nin performansının değerlendirilebilmesi için, uygulama seviyesindeki veri hızı ve paket kaybı ihtimali türetilmiştir. Analitik modelin doğruluğu, doygun tra fik koşulu için yapılan kapsamlı simülasyonlar sonucu, kuramsal en büyük yararlı iş ve paket kaybı ihtimalinde görülen makul nümerik hatalar ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In-band full duplex (IBFD) wireless communication is gaining a lot of interest as it improves spectral eciency. Due to development in self-interference cancellation schemes and overcoming hardware limitations, IBFD communication can be realized in future generation wireless systems. IBFD introduces new problems in the MAC layer such as false collision detection and miss collision detection. The false collision detection wastes the channel usage and miss collision detection results in a lost frame. These errors occur due to imperfect sensing that results from residual self-interference (RSI). In this thesis, we introduce a new Markov chain model for the performance analysis of full duplex MAC protocol which allows the nodes not only to transmit but also continuously monitor the channel and abort the transmission as soon as a collision is detected (CSMA/CD). Maximum retry limit and backo freezing are implemented in the Markov chain model. A more realistic miss collision detection implementation is done which take care of all miss collision detection cases. Goodput and packet loss probability are derived to evaluate the performance of CSMA/CD while considering false and miss collision detection. The accuracy of the analytical model is validated by using extensive simulations for saturated trac condition, that show a reasonable numerical error for goodput and packet loss probability.