Aydın ekolojik koşullarında farklı yükseklikten biçilen çim karışımlarının yeşil alan performanslarının belirlenmesi
Different cuting height in Aydin ecological conditionsgreen area of strawened mass blends determination of performance
  1. Tez No: 537451
  2. Yazar: İBRAHİM SİVRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma 2017-2018 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama arazisinde, Aydın ekolojik koşullarında farklı yükseklikten biçilen çim karışımlarının yeşil alan performanslarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada araştırma materyali olarak Aydın ilinde piyasada en çok satılan 4'lü ve 6'lı çim karışımları kullanılmıştır. 4'lü karışım %60 Festuca arundinacea OLYMPUS çeşiti , %20 Lolium perenne ESQUIRE çeşiti , %10 Lolium perenne PLATINUM çeşiti , %10 Festuca rubra rubra MAXIMA çeşiti ,6'lı karışımda ise %25 Lolium perenne CADDIESHACK çeşiti ,%20 Lolium perenne PLATINUM çeşiti , %25 Festuca rubra rubra REDSKIN çeşiti , %10 Festuca rubra commutata LONGFELLOW çeşiti , %15 Poa pratensis PANDURA çeşiti , %5 Festuca ovina RIDU çeşiti kullanılmıştır. Yapılan çalışmada iki farklı karışım farklı yüksekliklerden biçilerek çıkış hızı, kaplama hızı, kaplama derecesi, yaprak dokusu, yaprak rengi, yenilenme gücü, genel görünüm ve seyrekleşme derecesi gibi kriterler incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda 6'lı karışımın 3 cm ve 4 cm yükseklikten biçilmesi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine green field performance of lawn mixtures from different cuting heights between 2017-2018.In this study, 4 and 6 grass mixes which are more marketed in Aydın province are used as research material. 4 mixture % 60 Festuca arundinacea OLYMPUS, 20% Lolium perenne ESQUIRE, 10% Lolium perenne PLATINUM, 10% Festuca rubra rubra MAXIMA. In the 6 mixture of %25 Lolium perenne CADDIESHACK, 20% Lolium perenne PLATINUM, 25% Festuca rubra rubra REDSKIN, 10% Festuca rubra commutata LONGFELLOW, 15% Poa pratensis PANDURA, 5% Festuca ovina RIDU was used. In the study, two different blends were examined at different heights, such as out put speed, coating speed, coating degree, leaf texture, leaf color, regeneration power, general appearance and degree of dilatation. As a result of this research it was concluded mowing height of 3cm and 4 cm 6s mixture.