Time history analysis for high rise braced and unbraced steel structures
Çaprazlarla güçlendirilmiş ve çaprazsız çelik yapıların zaman tanım alanı analizi
- Tez No: 537452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkemiz aktif bir deprem bölgesi olduğundamn ve yakın yıllarda depremler büyük hasarlara ve can kayıplarına sebep olduğundan yapıların dinamik etkilere dayanıklı tasarımının gerekliliği anlaşılmıştır. Bu tez çalışmasında İstanbul-Gölcük depremini temsil edecek şekilde 7.4 büyüklüğünde sismik etki düşünülerek 30 ve 50 katlı yüksek çelik yapıların doğrusal dinamik analizi yaapılmıştır. Çalışmanın amacı depremlerin sebep olduğu yanal yüklere dayanıklı en etkili çelik yapı tasarımını seçmektir. Düşünülen yapılar SAP2000 programı yardımı ile modellenmiş ve çapraz sistemleri ile güçlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları çaprazlar ile güçlendirilmiş yapılar ve çaprazsız yapıların benzer taban kesme kuvvetlerine sahip oldukları ancak çaprazlar ile güçlendirilmiş yapılarda daha az yanal deformasyonlar olduğunu göstermiştir. Bu sepeble çaprazla güçlendirilmiş yapılar daha güvenlidir. Bu çalışma deprem yükleri altında yüksek katlı yapıların uygun davranışının belirlenebilmesi için zaman tanım alanında analizlerinin gerekli olduğunu göstermektedir. Zaman tanım alanı analizi yapının zaman içerisindeki tüm dinamik tepkisini gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that our country is on an active earthquake zone and in our country in recent years due to damage and loss of life caused by the earthquakes it has been understood that the design is required to be resistant to dynamic actions. In the present thesis study of linear dynamic analysis of high rise steel buildings, considering seismic magnitude of 7.4 representing Istanbul–Gölcük earthquake is carried out and seismic responses of 30 and 50 story building are studied with the purpose of designing the most effective steel structure for resisting the lateral loads caused by earthquakes. The buildings under consideration is modeled with the help of SAP2000 software and is optimally redesigned with cross bracing system. The results of the study shows similar variations pattern in seismic responses such as base shear and story displacements with buildings and the cross braced structure gives smaller lateral deformations than un-braced type of structure. So, the cross-braced system is considered safer. From the study, it is recommended that analysis of high-rise storied steel building using time history method is necessary to ensure reliable behaviour against earthquake loading. The time history analysis can depict the whole process of the variation of the dynamic response of the structure with time.