Peroxynitrite and trace elements in patients with aortic valve sclerosis
Aortik valf sklerozu olan hastalarda peroksinitrit ve iz elementleri
  1. Tez No: 537456
  2. Yazar: HATAW ADIL MOHAMMED
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ABUZER ÇELEKLİ, Prof. Dr. MEHMET MURAT SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Aort kapak sklerozu (AKS), aort kapak yapraklarının kalınlaşması ve kalsifikasyonudur. Bu çalışmanın amacı AKS ile peroksinitrit, çinko, selenyum, bakır ve demir serumu arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 40 AKS hastası (% 75 kadın ve % 25 erkek) dahil edilmiş ve sağlıklı kontrol gruplarının aynı cinsiyet oranı ile karşılaştırılmıştır. AKS tanısı, kapsamlı ekokardiyografiye dayanarak yapılmıştır. Spektrofotometrik yöntemle peroksinitrit düzeyini belirlemek için kan örnekleri alınmıştır. Çinko ve bakır konsantrasyonları atomik absorpsiyon spektroskopisi, selenyum ile indüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi cihazı ve demir düzeyi Beckman Coulter cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Vücut kitle indeksinde, kan basıncında ve diyabette hastalar ile sağlıklı kişiler arasında anlamlı fark olmuştur (p0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aortic valve sclerosis (AVSc), is thickening and calcification of the aortic valve leaflets. The objective of this study was to investigate the relationship between AVSc and serum of peroxinitrite, zinc, selenium, copper, and iron. The study included 40 AVSc patients (75% females and 25% males) and were compared to same gender ratio of healthy control groups. The diagnosis of AVSc underwent based on comprehensive echocardiographic. Blood samples were taken for the determination peroxynitrite level by spectrophotometric method. Zinc and copper concentrations were determined by use of an atomic absorption spectroscopy. Selenium by utilize of inductively coupled plasma mass spectrometry device and iron by use of Beckman Coulter instrument were measured. There were significant differences in body mass index, blood pressure, and diabetes between the patient and the healthy subjects (p0.05).