Sıçan Anokoksigeus Kası'nda peroksinitrit ve 3-nitro-L-Tirozin'in etkileri
The Effects of peroxynitrite and 3-nitro-L-tyrosine in anococcygeus muscle
  1. Tez No: 70284
  2. Yazar: ERTUĞ BAŞGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
-47- VI. ÖZET Bu çalışmada sıçan anokoksigeus kasında, peroksinit- rit (ONOO-) ve onun stabil bir metaboliti olan 3-nltro-L-tlrozin (NT) 'in etkileri incelenmiştir. 1,7 x 10-6 M dozda fenilefrinle pre- kontrakte edilmiş dokuya 0,1-0,3-1,0 mM dozlarda kûmülatif ola rak ONOO- uygulandığında, doz-bağımlı gevşeme cevaplan gözlen miştir. Ortalama gevşeme cevaplan prekontraksiyonun yüzdesi olarak sırasıyla 21,2±2,2, 47,7+4,4 ve 72,3+5,0 olarak hesaplan mıştır (n=6). Dekompoze ONOO- aynı dozlarda kûmülatif olarak prekontrakte dokulara uygulandığında 0,1 mM dozda ortalama % 25,1±1,7 gevşeme oluşturmuştur. 0,3 ve 1,0 mM dozlarda ise kasıl mayı takip eden gevşeme şeklinde bifazik cevap oluşturmuştur (19,4±4,6, 35,5+5,4 ve 43,4±1,7, 56,3±2,6, n=3). SAK, fenilefrinle prekontraksiyondan önce 20 dk. NT ile (0,01-0,1 mM dozlarda), inkübe edilmiştir. Fenilefrinle indüklenen prekontraksiyonu ve ONOO“ ile indüklenen gevşeme cevaplarını NT etkilememiştir. Prazosin (0.01-1.0 nM), prekontraksiyon platosunda verildiğinde fenilefrinle indüklenen tonüsü inhibe etmesine rağ men, NT prekontraksiyon platosunda uygulandığında fenilefrinle indüklenen tonüsü etkilememiştir.-48- Bu sonuçlar gösterir ki; ONOO”SAK'ta gevşetici bir ajandır ve stabil metaboliti olan NT a-adrenerjik blokör ya da ONOO" gevşemelerinin inhibitörû değildir.
Özet (Çeviri)
-49- VH. SUMMARY In the present study, the effects of peroxynitrite (ONOO“) and its stable product 3-nitro-L-tyrosine (NT) were Investi gated on isolated rat anococcygeus muscle. Cumulative administ ration of 0.1-1.0 mM ONOO”produced dose-dependent relaxations on phenylephrine (1.7xl0“6 M) precontracted anococcygeus musc le. The mean values of the relaxations calculated as the percentage of precontraction were 2 1.2±2.2, 47.7+4.4 and 72.3±5.0 respecti vely. Administration of decomposed ONOO”on precontracted tissu es produced 25.1±1.7 % relaxation at 0.1 mM concentration. At 0.3 and 1.0 mM concentration of decomposed ONOO- produced Dipha sic response which was composed of an initial contraction followed by a relaxation. NT (0.01-1.0 mM) incubation for 20 min, prior to the precontraction of tissue did not influence phenylephrine- induced precontraction and ONOO“ - induced relaxations. During the precontraction plateu, administration of prazosin (0.01-1.0 nM) inhibited phenylephrine induced tonus but, NT did not. These results indicated that ONOO”is a relaxant agent on the anococcygeus muscle but, its stable product NT is neither an a ad renergic blocker nor an inhibitor of relaxations induced by ONOO".