Major depresif bozukluk tanılı hastalarda tıkınırcasına yeme davranışı ve psikolojik acı ilişkisi
The relationship between binge eating behavior and psychological pain in patients with major depressive disorder
- Tez No: 875703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DEMİRKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Major Depresif Bozukluk (MDB) toplumsal veya mesleki işlevsellikte ciddi bozulma ile giden çökkünlük, ilgi istek kaybı, suçluluk, özkıyım düşünceleri, iştah, uyku, enerji değişiklikleri görülebilen bir psikiyatrik bozukluktur. Birçok çalışma depresif belirtilerin tıkınırcasına yeme davranışına sebep olduğu, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (TYB) gelişiminde risk faktörü olduğu ve MDB'li bireylerin olumsuz duygulanımdan kısa süreli kurtulmak için bir başa çıkma mekanizması olarak tıkınırcasına yemeyi kullanmayı öğrendiklerini belirtmektedir.2 Hayal kırıklığı, keder, yenilgi, aşağılanma, suçluluk, utanç, umutsuzluk ve öfke gibi olumsuz duyguların çok arttığında dayanılmaz psikolojik acıya dönüştüğü belirtilmiştir. Psikolojik Acı (PA) en çok psikiyatrik bozukluklardan MDB ile ilişkilendirilmekte ve PA'nın MDB'nin önemli bir boyutu olduğundan bahsedilmektedir. Birbirleriyle sıkı ilişkiler içerisinde olan MDB, tıkınırcasına yeme davranışı ve PA ile ilgili literatürde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada MDB tanılı hastalarda tıkınırcasına yeme davranışı ve psikolojik acı ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışma, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi; Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun eşlik ettiği ve Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun eşlik etmediği Depresif bozukluk tanılı bireyler ve sağlıklı kontrollerden oluşmaktadır. Her üç gruba sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Psikolojik Acı Ölçeği (PAÖ), Psikolojik Acıya Tolerans Ölçeği (PATÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ), Yeme bozukluğu değerlendirme ölçeği-kısa form (YBDÖ-Kısa Form) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda TYB'nin eşlik ettiği MDB'li bireylerin diğer gruplara göre PAÖ toplam puan ortalaması, YBDÖ-Kısa Form Tıkınırcasına yeme alt boyutu toplam puan ortalaması, HDDÖ toplam puan ortalaması, BDÖ dikkat dürtüsellik ve plan yapamama toplam puan ortalaması anlamlı olarak yüksek bulunurken; PATÖ toplam puan ortalamaları anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0,000). YBDÖ-Kısa Form Tıkınırcasına yeme alt boyutu ile HDDÖ ve PAÖ (sırasıyla p=0,02; p=0,04) arasında aynı yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Major Depressive Disorder (MDD) is a psychiatric disorder that is accompanied by serious impairment in social or occupational functioning and may include depression, loss of interest, desire, guilt, suicidal thoughts, changes in appetite, sleep and energy. Many studies show that depressive symptoms cause binge eating behavior, that it is a risk factor in the development of Binge Eating Disorder (BED), and that individuals with MDD learn to use binge eating as a coping mechanism to get short-term relief from negative affect.2 It was stated that when negative emotions such as disappointment, grief, defeat, humiliation, guilt, shame, hopelessness and anger increase too much, they turn into unbearable psychological pain. Psychological Pain (PA) is most commonly associated with MDD, one of the psychiatric disorders, and it is mentioned that PA is an important dimension of MDD. There are not enough studies in the literature on MDD, binge eating behavior and PA, which are closely interrelated. This study aims to demonstrate the relationship between binge eating behavior and psychological pain in patients diagnosed with MDD. Material and Method: The study was conducted at Çukurova University Faculty of Medicine Psychiatry Polyclinic. The sample of the study; It consists of individuals diagnosed with Depressive Disorder with and without Binge Eating Disorder and healthy controls. Sociodemographic data form was given to all three groups, Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Psychological Pain Scale (PAS), Psychological Pain Tolerance Scale (PATS), Barratt Impulsivity Scale (BDI), Eating Disorder Assessment Scale-Short Form (YBDS-Short Form). has been implemented. Results: In our study, the PAS total mean score, YBDS-Short Form Binge Eating subscale total score mean, HDRS total score mean, BDI attention impulsivity and inability to plan total score mean of individuals with MDD accompanied by BED were found to be significantly higher than the other groups; PATS total mean score were found to be significantly lower (p=0.000).A similar significant relationship was found between the YBDS-Short Form Binge Eating subscale and HDRS and PAS (p=0.02; p=0.04, respectively).