Gebeliğe bağlı pelvik kuşak ağrısında beş kez otur-kalk testinin güvenilirlik ve geçerliliği
Reliability and validity of five times sit to stand test in pregnancy-related pelvic girdle pain
  1. Tez No: 537475
  2. Yazar: SEMİHA YENİŞEHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Gebeliğe bağlı Pelvik Kuşak Ağrısında (PKA) Beş Kez Otur-Kalk (5KOK) testinin güvenilirlik ve geçerliliğini incelemek; fonksiyonel mobilite ile fiziksel aktivite düzeyi, kinezyofobi ve aktivite limitasyonu (PKA'lı bireylerde) arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya klinik testlerle PKA'lı olup olmadığı belirlenen 167 gebe (28.43±4.59 yaş) dâhil edilmiştir. Olguların fiziksel, sosyodemografik özellikleri ve obstetrik hikâyeleri kaydedilmiştir. 5KOK testinin güvenilirlik ve geçerliliğini incelemek için hem bu test hem de Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT) olgulara iki farklı günde ve iki farklı değerlendirici tarafından uygulanmıştır. Olguların fiziksel aktivite düzeyleri“Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi”, hareket korkuları“Tampa Kinezyofobi Ölçeği”, aktivite limitasyonları“Pelvik Kuşak Anketi (PKA)”ile değerlendirilmiş ve parametreler arası ilişkiler korelasyon analizleri ile incelenmiştir. Sonuçlar: Olguların %24.6'sında PKA belirlenmiştir. 5KOK testinin hem değerlendiriciler arası (ICC:0.999, GA (%95):0.999-1) hem de test-tekrar test güvenilirliği (1. değerlendirici; ICC:0.986, GA (%95):0.959-0.995) yüksektir. 5KOK ve SKYT arasında gerek ilk gerekse ikinci ölçümler arasında pozitif ilişki olduğu görülmüştür. PKA'lı olgularda fonksiyonel mobilite ile fiziksel aktivite düzeyi ve kinezyofobi arasında bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate reliability and validity of Five Times Sit to Stand (5TSS) test in pregnancy-related pelvic girdle pain (PGP); and to evaluate the correlation of functional mobility with physical activity level, kinesiophobia and activity limitation. Method: 167 pregnant women (28.43±4.59 years-old) who were determined to have PGP or not through clinical tests were included. Physical and sociodemographic characteristics as well as obstetrical history were recorded. In order to investigate the reliability and validity of 5TSS, both this test and Timed Up & Go (TUG) test were applied to the subjects in two different days, by two independent assessors. Physical activity level, kinesiophobia and activity limitations of the subjects were evaluated by Pregnancy Physical Activity Questionnaire, Tampa Scale for Kinesiophobia and Pelvic Girdle Questionnaire (PGQ), respectively; and the relations between parameters were investigated by correlation analysis. Results: PGP was determined in 24.6% of subjects. Inter-rater and test-retest reliabilities were high for 5TSS test (ICC:0.999, 95% CI:0.999-1; and ICC:0.986, 95% CI:0.959-0.995, respectively). A positive correlation was found between 5TSS and TUG tests. Functional mobility level of subjects with PGP was not correlated with physical activity level and kinesiophobia(p>0.05).