Doğurgan çağdaki kadınların aile planlaması konusundaki bilgi ve uygulamaları (Esertepe gecekondu bölgesinde bir araştırma)
- Tez No: 7760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara'nın Keçiören İlçesine bağlı Esertepe Gecekondu Mahallesi'nde 15-44 yaş doğurganlık ça ğındaki halen evli ve eşi ile birlikte oturan kadınların, aile planlaması, konusundaki bilgi ve uygulamalarını ve bun larla ilişkili sosyo-demografik belirleyicileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyali Kasım 1987 tarihin de toplanan bu araştırma, toplam 140 kadını kapsamaktadır. Araştırma kapsamına giren kadınların yaş ortalaması 30.8, ilk evlenme yaşı ortalaması 18.4, toplam evlilik süre si ortalaması 12.7, toplam gebelik sayısı ortalaması 4.4 yaşayan çocuk sayısı ortalaması 2.6 dır. Araştırma kapsamı na giren kadınların çoğunluğu yaşa özel doğurganlığın en yüksek olması beklenen (25-2-9) yaş grubundadır. İlk evlenme yaşı, yaş toplam evlilik süresi birlikte ele alındığında, araştırma kapsamına giren kadınların gebelik riski ile uzun süre karşı karşıya kalan bir nüfusu oluşturduğu görülmektedir. Araştırma kapsamına giren kadınların % 69 u son kez istemeyerek gebe kaldıklarını bildirmişlerdir. İstemeyerek gebe kalan kadınların % 72. 5" i ise bu gebeliklerini istemli düşükle sonlandırmayı düşünmüşlerdir. Son kez istemeyerek gebe kalan her dört kadından biri bu gebeliğini istemli dü şükle s onlandırmış lardır. Kadınların istemli düşüğe ideal çocuk sayısı ortalaması olan 2.2 çocuğa ulaştıktan sonra daha sık başvurdukları ve istemli düşüğün doğurganlığın kont rol edilmesinde bir araç olarak kullandıkları saptanmıştır. Araştırma, kapsamına giren kadınların doğurganlık düze yi yüksek ve doğurganlığını kontrol etmeye motive olmuş bir 111nüfusu oluşturduğu görülmektedir. Araştırma kapsamındaki kadınların öğrenim düzeyi Tür kiye ortalamasının üstündedir. Çoğunluğu düşük gelir grupla rından olan kadınların, içinde yaşadıkları aileler, gele neksel geniş aileden çekirdek aileye dönüşümü büyük ölçüde tamamlanmış ailelerdir. Hanede yaşayan birey sayısı 5.5'tür. Kadınların doğurganlık tercihleri kentsel değer yargılarını yansıtmaktadır. Ancak küçük aile normunun henüz güçlü bir şekilde benimsenmediği görülmektedir. Araştırma kapsamına giren kadınların büyük bir çoğun luğu (% 89.7) gebeliği önleyici aile planlaması yöntemlerini duymuşlardır. Bu yöntemlerin bilinçli kullanımını bilen ka dınların oranı ise (% 49.3) çok daha düşüktür. Araştırma kapsamına giren kadınların % 43.5'i halen gebeliği önleyici herhangi bir yöntem kullanmaktadırlar. Ge beliği önleyici modern bir yöntem kullanan kadınların oranı ise % 27.8'dir. Doğurganlık, bilgi ve kullanma ile sosyo-demografik belirleyiciler arasında yüksek ilişkiler saptanmış olup, bu belirleyicilerden, aynı amanda kadının toplumsal statü sünü, de yansıtan öğrenim düzeyi, çalışma durumu ve eşlerara sı iletişim düzeyinin en önemli etmenler olduğu görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out on women living in the Esertepe Gecekondu (squatter) District, attached to the Keçiören township of Ankara. It covers the 15-44 age group, currently married and living with their husband. The purpose is to assess their knowledge and attitudes regarding family planning, and the socio-demographic indica tors of them. The materials and data were collected in November 1987 on a total of 140 women. The mean age of women covered by this research is 30.8, mean age of first marriage 18.4, total average period of marriage 12.7 years, total number of pregnancies 4.4 and the mean number of living children is 2.6. The majority of the women covered by this research are in an age group (25-29), which is accepted to be the peak repro ductive age for women. When the age of first marriage is taken into consideration jointly with the total period married, it can be seen that women covered by this research can be expected to remain in a period where the risk of pregnancy is the greatest. Some 69% of the women covered by this research said that their last pregnancy was unwanted. Of this percentage of women who became pregnant against their will, 72.5% terminated their pregnancy by induced abortion. In other words, three out of every four women faced with an unwanted pregnancy terminated it by induced abortion. It is also seen that women resort to induced abortions more frequently after they reach the ideal number of children assessed to be 2.2 and employ abortions as a measure of birth control.The research also demonstrated that the women covered were high on the fertility scale but also highly motivated to control their ferti lity. The average educational level of the women in question is above the Turkey average. The majority are in the low income groups and the families they belong to have largely completed the transition from extended to nuclear family. The number of people per household is 5.5. Their fertility choices reflect urban values. However, they still have not adopted the small family norm very strongly. A great majority of the women covered (89.7%) have heard about family planning contraceptive measures. The percentage of those using these methods in a cognizant manner is lower at 49.3%. At the time of this research, 43.5% of the women covered were using some method of those using modern, reliable methods was 27.8%. The interrelationship between fertility, konwledge and usage and socio-demographic indicators was found to be very strong. At the same time, the level of education, employment status and the communi cation between spouses, which also reflect the woman's social status, were found to be the most important factors.