Hamstring kası yaralanması geçirmiş olan profesyonel futbolcularda FMS ve nordbord skorlarının karşılaştırılması
Comparison of FMS and nordbord scores of professional soccer player who had hamstring injury
- Tez No: 537477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Hamstring kas gurubu yaralanmaları futbolda en çok ve tekrarlı yaralanan kastır. Bu bölgede sağlık ekibinin, sporcu beyanı olmadan önceden tespit edilmesi ve olası bir sakatlık riski için koruyucu rehabilitasyon programına alınması futbol kulübünün, oyuncunun olası Hamstring adale grubundan yaralanmasına bağlı iş gücü kaybına istinaden oluşacak maddi kaybını en alt düzeye çekecektir. Sakatlığın meydana gelme şekli birçok risk unsuruna bağlı olsa da yapılacak basit testlerle bu risk guruplarının bazılarının ucuz ve pratik olarak tespit edilmesi bu konuda mesleki anlamda bir avantaj sağladığı ölçüde, futbol kulüplerini de iş gücü kayıplarının neden olduğu milyon dolarlık maddi yükten kurtaracaktır. Yaptığımız çalışmanın birincil amacı, sporcularda kullanılan FMS (Functional Movement Screen) ve Nordbord (Hamstring kas grubunun Eksantrik kuvvetini ölçen alet) yöntemlerinden ikisinin sonuçlarını değerlendirerek sonuçlarını karşılaştırmaktır. Bu çalışmada, Kasım 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında 18–37 yaş arası 20 son altı aylık dönemde Hamstring adale grubu yaralanması geçirmemiş oyuncuya, 20 son altı aylık dönemde Hamstring adale grubu yaralanması geçirmiş oyuncuya FMS test bataryası ve Nordbord cihazıyla testler yapılmıştır. FMS testinde 7 farklı fonksiyonel değerlendirme testine alınan sporcunun yaptığı hareketin kalitesine göre 1-3 arasında puan verildi, her iki uzuvların aldıkları puanlardan düşük olanı final puan olarak kullanıldı. Toplamda 14 puan ve altını alanlar risk grubunda, 15 puan ve üstü alanlar normal sayıldı. NordBord, Nordic Hamstring Curl egzersizine dayanarak, bu egzersizin rakamsal olarak nicelleştirilmesini sağlar. Test yapılacak bireyin dizüstü pozisyonunda borda çıkması istenir. Ölçüm için her iki ayak bileğinin üstünden sensörlerin bağlı olduğu sabitleyici çengel geçirildi. Daha sonra sporcunun kendisini tutabileceği maksimun seviyeye kadar ön tarafa salınması, kontrol edemiyeceği noktada da ellerinin üstüne ön tarafa doğru düşmesi istenildi. Bu arada alet dijital olarak her iki Hamstring kasının ayrı olarak eksantirik güç değerlerini newtonmetre olarak verir. İlk iki seferde hastanın hareketi tam kavraması ve uygulamayı öğrenmesi hedeflenirken üçüncü seferde ölçüm değerleri kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm deneklerin Functional Movement Screen (FMS) toplam skorları ve Nordbord Maksimum Eksantrik Güç (NMEG) değerleri arasında pozitif yönde (r=,416) anlamlı (p=,008
Özet (Çeviri)
Hamstring muscle group injuries have the highest percentage of muscle injuries in football and have the highest recurrence rate. It is important for health team to determine it in advance without being informed by the athlete and to enforce a protective rehabilitation program for a possible injury risk, which will minimize the financial loss that could be caused by a workforce loss as a result of a possible hamstring muscle group injury. Although the manner in which the injury occurs depends on many risk factors, determining some of these risk groups by doing some simple tests in a cheap and practical way will provide an advantage in terms of profession and will also save football clubs from financial burden worth millions of dollars caused by work force losses. The primary purpose of our work is to identify the similarities or differences of the FMS (Functional Movement Screen) and Nordbord (device that measures eccentric force of Hamstring muscle group) methods that are applied to athletes by evaluating the results of the 2 methods. In this study, some tests were made with FMS Test Battery and Nordbord device between the dates November 2017- April 2018 to 20 players between the ages of 18-47 who did not have a Hamstring muscle group injury in the last 6 months and 20 players who had a Hamstring muscle group injury. In the FMS test, the athletes were taken to 7 different functional assessment tests and they were given a grade between 1-3 according to the quality of the movement and their lower grade of their 2 limbs was considered as their final grade. Players who had 14 points or less were seen in the risk group. Players with 15 points and above were considered as normal. NordBord, based on the Nordic Hamstring Curl exercise, allows this exercise to be quantified numerically. Player to be tested is asked to take the kneeling position on the board. To make the measurement, fixing hooks with sensors were attached over each ankle. Later, the athlete was asked to lean forward to the maximum level he could hold himself, at the point where he can not hold himself he was asked to fall to the front on his hands. Meanwhile, the device measures digitally the eccentric strength values of both Hamstring muscles in netwon meters. In the first two sessions, it was aimed for patient to understand and learn the exact concept of the exercise. In the third session, the measured values were recorded. There is a significant (p=,008