Sağlıklı bireylerde farklı eksentrik hamstring egzersizleri sırasındaki kassal aktivasyonların incelenmesi
Investigation of muscular activation duri̇ng different eccentric hamstri̇ng exercise in the healthy individuals
  1. Tez No: 576178
  2. Yazar: SONAY GÜRÜHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde farklı eksentrik hamstring egzersizleri sırasında biceps femoris (BF), semitendinozus (ST) ve semimembranozus (SM) kaslarının kassal aktivasyon düzeylerinin yüzeyel elektromyografi (yEMG) ile belirlenmesidir. Bu çalışmaya, çalışmaya katılmayı kabul eden, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA) ile belirlenmiş olan 18-35 yaş aralığındaki 31 sağlıklı birey dahil edildi. Test gününde hamstring kası için maksimum istemli izometrik kas kontraksiyonu (MİK) Cybex izokinetik dinamometre (Cybex NORM®, Humac, CA, USA) ile ölçüldü. Katılımcılardan çift Düz Bacak Uzanma egzersizi (Stiff-leg deadlift (SLDL)), Tek Bacak Düz Uzanma Egzersizi (Unilateral stiff-leg deadlift (USLDL)), Nordic Hamstring Egzersizi ve Top Yuvarlama Egzersizini (Ball leg curl (BLC)) 3 tekrarlı ve randomize bir şekilde yapmaları istendi. Egzersizler esnasında BF, ST ve SM kaslarının aktivasyonu yüzeyel elektromyografi (Noraxon Inc., USA) cihazı ile ölçüldü. Çalışmanın istatistiksel analizleri“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Versiyon 22.0 (SPSS inc., Chicago, IL, ABD) programı kullanılarak yapıldı. Her bir egzersizin kendi kas grupları üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için ANOVA, her bir kas grubu için hangi egzersiz tipinin daha etkili olduğunu analiz edebilmek için Factorial ANOVA kullanıldı. İkili karşılaştırmalar için ise Dunnett T3 testi kullanıdı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of spesific activation of biceps femoris (BF), semitendinosus (ST) and semimembranosus (SM) muscles by surface electromyography (sEMG) during different eccentric hamstring exercises in healthy individuals. The study included 31 healthy subjects aged 18-35 years, whose physical activity levels were determined by the International Physical Activity Survey Short Form (UFAA). On the day of the test, maximum voluntary isometric muscle contraction (MIC) for hamstring muscle was measured with Cybex isokinetic dynamometer (Cybex NORM®, Humac, CA, USA). The participants were asked to perform Stiff-leg Deadlift (SLDL), Unilateral Stiff-leg Deadlift (USLDL), Nordic hamstring exercise (NHE) and Ball Leg Curl (BLC) 3 times and randomly . Activation of BF, ST and SM muscles during exercise was measured by a surface electromyography (Noraxon Inc., USA) device. Statistical analysis of the study was performed using the SPSS version 22.0 (SPSS inc., Chicago, IL, USA). While, ANOVA was used to compare the effects of each exercise on its own muscle groups, Factorial ANOVA was used to analyze which exercise type was more effective for each muscle group. Dunnett T3 test was used for binary comparisons.