Kamu ve özel spor kurumlarında kadın çalışanlarda cam tavan sendromunun analizi
Analysis of glass ceiling syndrome in working women in public and private sports institutions
  1. Tez No: 537479
  2. Yazar: FERHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Genel İtibariyle ülkemizde ve dünyada erkek işi olarak görülmekte olan yöneticilik, akademik çevrelerce araştırılan önemli alanlardan birisidir. Her zaman cazip olan yöneticilik erkekler kadar kadınların da ilgisini çekmiştir. Bu açıdan kamu ve özel spor kurumlarında çalışan kadın personelin erkeklerle eşit düzeyde yöneticilik kariyerlerine sahip olmalarının önünü açabilmek için, maruz kaldıkları cam tavan sendromunun düzeyinin tespiti önemlidir. Bu araştırma İstanbul Büyük Şehir Spor A.Ş ve Özel Spor kurumlarında görev yapan kadın personelin maruz kaldığı cam tavan sendromunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 145 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Kadın personelin cam tavan sendromu düzeyini belirlemek için Karaca'nın 2007 yılında Selçuk Üniversitesinde hazırladığı yüksek lisans tezinden uyarlanan cam tavan ölçeği 7 alt boyut ve toplam 38 sorudan oluşan ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar tablolar aracılığıyla sunulmuştur. Ölçekte yer alan maddelere yönelik frekans dağılımı, ortalama ve standart sapmalar bulunmuştur. Kadın personelin toplam algı puanlarının yaş, medeni durum, eğitim durumu, ünvan(statü) ve mesleki deneyim değişkenleri bakımından karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi (Independent Samples t-test), Kruskal- Wallis ve Mann- Whitney U analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kamu ve özel spor kurumlarında çalışan kadın personelin cam tavan sendromuna maruz kaldığı bulgusuna ulaşılmıştır. Kadın personelin toplam algı puanları; yaş, medeni durum, eğitim durumu, ünvan(statü) larına göre farklılık göstermemektedir. Fakat mesleki deneyimleri ile algıladıkları cam tavan sendromları arasında farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The management, which is seen as a male business in our country and in the world as a whole, is one of the important areas investigated in academic circles. The management has attracted the attention of women as well as men. In this respect, it is important to determine the level of glass ceiling syndrome that they are exposed to in order to enable working women in public and private sports institutions to have an equal management careers with men. This research was carried out to investigate the glass ceiling syndrome that the female personnel working in İstanbul Büyükşehir Spor A.Ş and Private Sports Institutions may be exposed to. 145 people participated in the survey voluntarily. Female staff to determine the level of glass roof syndrome. Karaca's glass ceiling scale, which was adapted from the master's thesis prepared at Selcuk University in 2007, consists of 7 sub-dimensions and a total of 38 questions. The collected data were analyzed using SPSS computer program and the obtained results were presented through tables. The frequency distribution, mean and standard deviations for the items in the scale were found. The independent t-test (Independent Samples t-test), Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U analysis techniques were used to compare the total perception scores of female staff in terms of age, marital status, education status, status and occupational experience variables. As a result of the research, female staff working in public and private sports institutions have been exposed to glass ceiling syndrome. Total perception scores of female staff did not differ according to age, marital status, educational status, status (status). But their perception regarding glass ceiling syndrome differed according to their professional experience.