Serebral palsili çocuklarda kranial antropometrik değerlerin sağlıklı çocuk kraniumu ile karşılaştırılması
Comparison of cranial anthropometric values in healthy child cranials in cerebral palsy children
  1. Tez No: 537482
  2. Yazar: İLKNUR ATKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KINALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmanın amacı, serebral palsili çocuklarda kranial antropometrik değerlerin sağlıklı çocuk kraniumu ile karşılaştırılmasıdır. Serebral palsili çocuklar ile sağlıklı çocukların kraniumu arasındaki asimetri, uzunluk, genişlik ve yükseklik farklarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya toplamda 79 gönüllü çocuk dahil edildi. Serebral palsi hastası olan, 1-12 yaş aralığında, 44 (n=44, 19 kadın, 25 erkek) gönüllü çocukçalışmaya davet edildi. Sağlıklı çocuklarda 35 (n=35, 15 kadın, 20 erkek) gönüllü çocuk çalışmaya dahil edildi. Çocuklar, sağlıklı ve serebral palsili olarak iki gruba ayrıldı. Ailelere onam formu imzalatıldı ve çocuğun demografik özellikleriyle alakalı anket doldurtuldu. Çocukların kafaçapı ve vücut antropometrik değerleri esnemeyen mezura ölçüldü. Kafatası yüksekliği, uzunluğu ve genişliği dijital kranial kaliper ile ölçüldü. Çocuklarda var olan kafatası asimetrisi değerlendirildi. Bütün veriler kayıt altına alınarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Sağlıklı ve serebral palsili çocukların kafatası çap ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare cranial anthropometric values with healthy children's cranium in children with cerebral palsy. Comparison of asymmetry, length, width and height differences between children with cerebral palsy and skull in healthy children. A total of 79 volunteer children were included in the study. 44 (n = 44, 19 females, 25 males) volunteers were invited to work in the 1-12 years of age with cerebral palsy. In healthy children, 35 (n = 35, 15 females, 20 males) volunteers were included in the study. The children were divided into two groups as healthy and cerebral palsy. The parents signed the proclamation form and the questionnaire related to the demographic characteristics of the child was filled. Children's head diameter and body anthropometric values were measured without stretching. The height, the length and the width of the skull were measured with a digital cranial caliper. Children's skull asymmetry was assessed. All data were recorded and statistically evaluated. A statistically significant difference was found between the measurements of skull diameters of children with healthy and cerebral palsy (p 0.05).