Term ve preterm serebral palsili çocuklarda etiyoloji, klinik ve manyetik rezonans görüntüleme bulguları
- Tez No: 138648
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YAKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
VII. ÖZET SP, gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda önemli bir sorun olmayı sürdürmekte, term ve preterm çocukların nörolojik hastalıklarının başında gelmektedir. Çok sayıda ve değişik nedenlerle gelişebilen bu hastalığın term ve preterm çocuklardaki etiyolojisi, kliniği ve görüntüleme bulgularının farklı olduğu, bunların da erken tanıda önemli oldukları düşünülmektedir. Çalışmaya yaşları 6 ay-16 yaş arasında değişen 36 preterm, 66 term SP'li hasta alındı. Term ile preterm SP'ler, etiyoloji, klinik bulgular ve beyin MRG bulguları yönünden değerlendirildiler ve sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Term SP'lerin 39'u (%59.1) erkek, 27'si (%40.9) kız; 36'sı (%35.3) pretermlerin 21 'i (%58.3) erkek, 15'i ( %41.7) kız çocuk idi. Term SP'lilerin 26'sı (%39.4), pretermlerin 20'si ( %57.1) ilk çocuk idi. SGA, term SP'lerde %9.1 (6 çocuk), preterm SP'lerde %16.7 (6 çocuk) olup tüm hastaların %11.8'ini oluşturmaktadır. Anne-baba akrabalığı, termlerin %36.4'ünde (24 çocuk), pretermlerin %19.4'ünde (7 çocuk) bulundu. Kraniyal MRG'de, term çocukların 59'unda (%89.4), pretermlerin 34'ünde (%94.4) lezyon saptandı. Lezyonlarının çoğunu PVL oluşturmaktadır.Termlerin 24'ünde (%36.4), pretermlerin 25'inde (%69.4) korpus kallozum patolojisi olduğu görüldü. Hastalardan term çocukların 33'ünde (%50), pretermlerin 18'inde (%50) mikrosefali saptandı. Şaşılık yönünden değerlendirilen hastaların sayısı 85 idi. Bunların 56'sı term, 29'u preterm SP olup termlerin 21'inde (%37.5), pretermlerin 17'sinde (%58.6) şaşılık saptandı. 70Pretermlerin %11.1'i ikiz eşi olup term SP'lerde çoğul gebelik saptanmadı. Term çocukların 57'si (%86.4), pretermlerin 23'ü (%63.9) NSVY ile doğduğu, term SP'lerin %21'inde neden saptanmazken, pretermlerin %47'sinde neden saptanmadı. Termlerin 38'inde (%57.5), pretermlerin 15'inde (%41.6) SP nedeni asfiksi olduğu düşünüldü. Term SP'lerin dokuzunda (%13.6) edinsel enfeksiyon, ikisinde (%3) intrakraniyal kanama, ikisinde (%3) TORCH enfeksiyonu, birinde (%1.5) hiperbilirubinemi; preterm SP'lerin ikisinde (%5.5) enfeksiyon, birinde (%2.7) TORCH enfeksiyonu, birinde (%2.7) hiperbilirubinemi saptandı. Term SP'lerin 30'unda (%45) tetrapleji, 13'ünde (%19.6) dipleji, yedisinde (%10.6) distoni, altısında (%9) hemipleji, üçünde (%4.5) koreatetoz, beşinde (%7.5) ataksi, ikisinde (%3) miks klinik bulguları; pretermlerin 17'sinde (%47) tetrapleji, birinde (%2.7) hemipleji, ikisinde ataksi, 14'ünde (%38.8) dipleji, ikisinde (%5.5) distoni saptandı. Term SP'lerin 42'si (%63.6), pretermlerin 13'ü (%36.1) konvülsiyon geçirdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Cerebral palsy (CP), which is a frequent neurologic disease of term and preterm neonates, is a problem both in developed and developing countries. The disorder has many various reasons and the etiology, clinical manifestation and radiological screening findings is different in term and preterms. These factors are important for early diagnosis. Thirty six preterm and 66 term CP patients aged between 6 month-16 years are evaluated in this study. Term and pretem CPs were compared according to their etiology, clinical manifestations and cerebral MRI findings and results were compared statistically. Thirty nine (59.1%) of term CPs were male and 27 (40.9%) were female; 21 (58.3%) of preterms were male and 25 (41.7%) were female. Twenty six of term (39.4%) patients and 20 (57.1%) of preterm patients were the first child. Six child (9.1%) of term CPs and six child (16.7%) of preterm CPs were SGA which made 1 1.8% of the complete number of patients. Consanguinity was noticed with a ratio of 36.4% (24 child) and 19.4% (7 child) in term and preterm patients respectively. Cranial lesions on MRI were seen in 59 (89.4%) term and 34 (94.4%) preterm children. Corpus callosum (CC) pathology was seen in 24 (36.4%) term and 25 (69.4%) preterm patients. Thirty three (50%) of term and 18 (50%) of preterm patients had microcephaly. Eighty five patients were evaluated for strabismus, 56 of them were term, 29 were preterm and as a conclusion 21 (37.5%) term and 17 (58.6%) preterm children had strabismus. Multiple gestations were seen in 11.1% of preterm patients but none was observed among term patients. Fifty seven (86.4%) of preterm and 23 (63.9%) 72of term patients were delivered vaginally. No CP reason could be found in 21% of term CPs and 47% of preterm CPs. Asphyxia was the probable reason in 38 (57.5%) of term and 15 (41.6%) of preterm patients. Acquired infection was seen in 9 (13.6 %) term CP patients, while 2 (3%) had intracranial bleeding, 2 (3%) had TORCH infection and 1 had (1.5%) hyperbilirubinemia. Two preterm patients (5.5%) had acquired infection, 1 (2.7%) had TORCH infection and 1 (2.7%) had hyperbilirubinenia. Thirty term patients (45%) had tetraplegia, 13 (19.6%) had diplegia, 7 (10.6%) had dystonia, 6 (9%) had hemiplegia, 3 (4.5%) had choreoathetosis, 5 (7.5%) had ataxia, 2 (3%) dystonia, 2 (3%) had mixed clinical findings, while 17 (47%) preterm patients had tetraplegia, 1 (2.7%) had hemiplegia, 2 (5.4%) had ataxia, 14 had (38.8%) diplegia, 2 (5.5%) had dystona. Forty two (63.6%) of term CPs and 13 (36.1%) of preterm CPs had convulsions. No significant statistical difference was seen (p > 0.05) when term and preterm patients were compared according to their SGA, MRI findings, consanquinity, microcephaly, strabismus, gender, first child, diplegia and tetraplegia parameters, but significant statistical difference was seen (p < 0.05) when they were compared according to their way of delivery, convulsion, CC lesion and multiple gestation parameters. According to our findings asphyxia was the most common CP reason and spastic tetraplegia was the most common CP type. Cranial MR images of preterm patients revealed that PVL was the first and CC pathology the second most common central nervous system lesions. 73