Bireysel aidiyetin inovatif performansa etkisi
Impact of individual belonging to innovative performance
  1. Tez No: 537537
  2. Yazar: EZGİ ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnovatif performans rekabetin üstesinden gelmekte günümüz işletmeliri için bir etkili bir seçenek olmuştur. İşletmelerin entelektüel sermayesi inovatif performans ile yakın ilişkili bir konudur. Bu çalışmanın amacı, bireyin kurumsal aidiyeti ile inovatif performans arasındaki ilişkide entelektüel sermayenin rolünü araştırmaktır. Kamu ve özel sektörden farklı endüstrilerden 270 çalışandan elde edilen veri yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın hipotezleri inovatif performans, algılanan örgüte bireysel aidiyet ve entelektüel sermaye ve alt boyutları olan insan, yapı ve ilişki sermaye ölçekleri kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın temel bulguları şu şekildedir: Örgüte yönelik algılanan bireysel aidiyet inovatif performans üzerinde pozitif etkiye sahiptir. Algılanan bireysel entelektüel sermaye üzerinde pozitif etkiye sahiptir, entelektüel sermaye inovatif performans üzerinde pozitif etkiye sahiptir, entelektüel sermayenin algılanan bireysel aidiyet ile inovatif performans arasındaki ilişkide aracı rolü vardır.
Özet (Çeviri)
Innovative performance has become an effective option for today's companies overcoming competition. Intellectual capital of the firms is a topic closely related with innovative performance. The aim of the study was to investigate the role of intellectual capital in the relation between perceived membership to organization and innovative performance. Data gathered from 270 employees from public and private sector and various industries was analyzed by structural equation modeling. Hypotheses of the study were tested using scales for innovative performance, perceived membership to the organization and intellectual capital with its sub dimensions as human, structural and customer capital. The main findings of the study were; perceived membership to the organization has positive effect on innovative performance. Perceived membership has positive effect on intellectual capital, intellectual capital has positive effect on innovative performance, intellectual capital has a mediating role in the relationship between perceived membership and innovative performance.