Elektrik şebekelerinde telekoruma olarak ıec 61850 uygulaması
Application of iec 61850 as teleprotection in electrical networks
- Tez No: 537576
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BASA ARSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Orta ve yüksek gerilim sistemlerinin koruması, elektrik üretim, iletim ve dağıtımda oldukça önemli bir konudur.“Akıllı Elektronik Cihazlar (AEC)”olarak adlandırılan koruma rölelerinin birbiriyle haberleşmesi korumada kararlılığın temelini oluşturmaktadır. Koruma haberleşmesi hızlı, güvenli olmalı, arıza durumunda sadece arızalı ekipmanı veya hattı ayırarak geri kalan sistemin canlı kalmasını ve hatasız çalışmasını sağlamalıdır. Bu çalışmanın amacı elektrik şebekelerinde koruma haberleşmesini incelemek, literatürdeki yeni koruma haberleşmesi protokolü olan IEC 61850'yi ve bunun alt haberleşme protokolü olan GOOSE haberleşme protokol davranışını örnek bir uygulama ile test etmek, analiz etmektir. Öncelikle orta ve yüksek gerilim sistemlerinde koruma yöntemleri ardından literatürdeki koruma haberleşmesi metotları açıklanmıştır. IEC 61850'nin haberleşme veri modeli, avantajları ve dezavantajları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Örnek uygulamada IEC 61850 protokolü gerçek koruma cihazları ve akım, gerilim kaynak simülatörüyle test edilmiştir. Simülasyon yazılımlarıyla GOOSE mesajlı mesafe koruma uygulamaları yapılmıştır. Hattın farklı yerlerindeki arızalarda GOOSE mesajlı korumanın sisteme katkısı incelenmiştir. IEC 61850 örnek test sisteminde bir röleden diğer röleye ölçülen değerler (akım, gerilim, aktif güç vb.), kesici, ayırıcı pozisyon bilgileri (açık, kapalı, ara konum, arıza durumu), olay bilgisi, trip bilgisi IEC 61850 ağındaki GOOSE mesajı ile gönderilmiş ve diğer geleneksel koruma haberleşmesi yöntemleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of medium and high voltage systems is one of the most important subject of electric generation, transmission and distribution. Communication of protection relays so called“Intelligent Electronic Devices ”IEDs“ is the base of the reliability of protection. Tele-protection has to be fast, safe enough in case of fault or malfunction to isolate the faulty equipment or line and keep other remaining system alive without error. The purpose of this study is to examine tele-protection of electric grids and to test with a sample test application and analyze the behavior of the new protection communication protocol ”IEC 61850" and its sub-protocol GOOSE messaging. First of all, protection of medium and high voltage systems is described. Then teleprotection methods in the literature are described. IEC 61850 data model and advantages and disadvantages are described in details. IEC 61850 has been examined at a sample test system with real protection relays, current and voltage test simulator. Distance protection applications have been done with the GOOSE message simulation software. The contribution of the GOOSE message protection to the system was investigated for the failures in different locations of the line. Results of the IEC 61850 sample test system is compared to traditional teleprotection systems by sending measured values (current, voltage, active power etc.), status information of circuit breaker (open, close, intermediate, fault states), status of an event, trip, from one protection relay to another protection relay by GOOSE messaging in IEC 61850 network.