Elektrik sayaçlarının uzaktan okunması ve enerji analizi
Remote reading of electricity meters and energy analysis
- Tez No: 537575
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ CENK BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Elektrik enerjisi takibinde akıllı teknolojiler, sadece enerji firmalarının kullanabileceği bir sistem olmayıp, aynı zamanda tüketicilerin de faydalanabileceği sistemlerdir. Ev veya iş yeri müşterileri elektrik tüketim değerlerini anlık olarak izleyerek bütçe planlamasını gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda elektrik dağıtım firmasının faturalandırdığı miktarı da kontrol edebilmektedir. Bu çalışmada, dijital elektrik sayaçlarının tüketim miktarlarının okunması, web ortamına aktarılması ve tüketim değerlerinden çıkarımlar elde edilmesi amaçlanmıştır. Dijital sayaçlardan değerlerin okuması için Arduino Uno geliştirme kartı kullanılmıştır. Alınan verilerin web ortamına aktarılması için Arduino üzerine GSM modül yerleştirilmiştir. Sayaç üzerinden 1 saniyelik periyodlarda gelen veriler, 15 dakika aralıkla web ortamında bulunan MySQL veri tabanına kaydedilmektedir. Arayüz yazılımı ile veri tabanında bulunan veriler zamansal periyodlarda kullanıcıya gösterilmektedir. Sonuç olarak çalışma ile faturalandırmada oluşabilecek yanlışlıkların önüne geçilecektir. Ayrıca tüketim bütçesinin kontrolü ile enerji tasarrufu sağlanması da hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Intelligent technologies in the pursuit of electrical energy are not only a system that can be used by energy companies but also systems that consumers can benefit from. Home or office customers can perform budget planning by monitoring the electricity consumption values instantly. It can also control the amount invoiced by the electricity distribution company. In this study, it is aimed to read the consumption amounts of digital electricity meters, transfer them to the web environment and to obtain inferences from consumption values. An Arduino Uno development board is used to read values from digital counters. The GSM module is placed on the Arduino to transfer the received data to the web. Data from the counter in 1 second period is recorded in MySQL database in the web environment at 15-minute intervals. The data in the database with the interface software is shown to the user in time periods. As a result, it will prevent mistakes that may occur in invoicing with work. In addition, it is aimed to save energy with control of consumption budget.