Bazı tiyofen türevlerinin konformasyonları ve titreşim spektrumları üzerine çözücü ve halojen etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of solvent, halogen and conformations on vibrational spectrum of some thiophene derivatives
- Tez No: 537577
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENYEL, DOÇ. DR. CEMAL PARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada ele alınacak olan, tiyofen-2-karbaldehit molekülünün ve halojen değişkenli türev moleküllerinin konformasyonları ve titreşim spektrumları üzerine, halojen (F, Cl ve Br) ve çözücü (polar ve apolar) etkisi deneysel ve teorik olarak incelenecektir. Çalışmada kullanılacak olan bu molekülün ve halojen değişkenli 9 türevinin, FT-IR ve Raman spektrumları deneysel olarak kaydedilecektir. Moleküllerin konformasyon durumları da göz önüne alınarak, yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) metoduna ait B3LYP yöntemi ile teorik hesaplamaları gerçekleştirilecektir. Teorik hesaplamalar sonucunda moleküllerin, titreşim işaretlemeleri ve bunlara karşılık gelen normal mod frekansları, optimize edilmiş geometrik parametreleri (bağ uzunlukları, bağ ve dihedral açıları) ve titreşim spektrumları, titreşim işaretlemelerine ait potansiyel enerji dağılımları (PED), konformasyon dengeleri, bazı termodinamik fonksiyonları, işgal edilmiş en yüksek ve işgal edilmemiş en düşük moleküler orbitalleri (HOMO ve LUMO) incelenecektir. Daha sonra, bu çalışmada kullanılacak molekülün ve türev moleküllerinin, polar ve apolar çözücülerde spektrumları alınıp, yine konformasyon durumları da hesaba katılarak çözücü etkisi teorik olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, halogen (F, Cl, and Br) and a solvent (polar and apolar) effect on thiophene-2-carbaldehyde and its halogenated derivatives of molecular conformation and vibrational spectra will be studied experimentally and theoretically. FT-IR and Raman spectra of the molecule and its 9-halogenated derivatives will be recorded experimentally in the study. The optimized geometric parameters, conformational equilibria, normal mode frequencies and corresponding vibrational assignments of molecules will be theoretically examined by means of B3LYP hybrid density functional theory (DFT) method. Furthermore, reliable vibrational assignments have made on the basis of potential energy distribution (PED) will be calculated and the thermodynamics functions, highest occupied and lowest unoccupied molecular orbitals (HOMO and LUMO) of molecules will have been predicted. Then, polar and apolar solvent effects on the molecules will be studied theoretically and experimentally.