On the prompt fission neutron energy distributions
Ani fizyon nötronlarının enerji dağılımları üzerine
  1. Tez No: 537597
  2. Yazar: RİFAT SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
240Pu (sf) ve 242Pu (sf) izotoplarının kendiliğinden fizyonunda ortaya çıkan ani nötronların enerji spektrumu hesaplanarak deneysel olarak ölçülen verilerle kantitatif olarak karşılaştırılmıştır. Hesaplamalar üç farklı metodla yapılmaktadır; ilk metod nötronun kütle merkezi sisteminde ortalama kinetik enerjisine dayanmakta, ikincisi için fizyon ürün çekirdeklerinin uyarılma enerji dağılımları kullanılmakta ve üçüncü metot için 252Cf (sf) standardizasyonu tercih edilmektedir. Bu metotların her birinde amaç ağır ve hafif ürün çekirdeklerin sıcaklık parametrelerini bulmaktır. Sonuncu metot bu tezde aynı zamanda bazı iyi bilinen fizyon yapan atom çekirdeklerinin kütle merkezi sisteminde nötron enerjisi, uyartılma enerjisi ve ortalama ani fizyon nötronu gibi çok önemli parametrelerini hesaplamada da kullanılmıştır. Bu tezde yapılan bütün hesaplamaların deneysel verileri iyi tasvir ettiğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Prompt fission neutron energy spectrum (PFNS) from spontaneous fission of 240Pu (sf) and 242Pu (sf) is calculated and compared quantitatively with the experimentally measured data. Calculations were done with three different methods; the first method is based on neutron's average center of mass kinetic energy, for the second fission fragment excitation energy distribution was used, and for the third method standardization of 252Cf (sf) was preferred. In each method aim is to calculate nuclear temperature parameters of light and heavy fission fragments. The last method has also been used in this thesis to calculate several crucial parameters of some well-known fissile nuclei, such as neutron average center of mass energy, excitation energy and multiplicity. We have shown that all calculations well describes the observed data.