Sosyal sorumluluk kampanyalarında kullanılan iletişim tasarım ögeleri: Sağlık Bakanlığı kampanyaları tasarım incelemeleri
Communication design elements used in social responsibility campaigns: Review of Ministry of Health design campaigns
  1. Tez No: 537599
  2. Yazar: HAKAN MAHMUT NEĞİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Advertising, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma, ülkemizde sağlık politikalarının oluşturulduğu ve uygulamaya konulduğu en önemli kurumu olan, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın 2008-2018 yılları arasında sağlık iletişimi çerçevesinde hazırlamış olduğu, sosyal sorumluluk kampanyalarının görsel materyellerini grafik tasarım ilkeleri doğrultusunda inceleyerek, grafik tasarım ilkelerine uygunluğu açısından değerlendirilerek yorumlanmasını içermektedir. Araştırma, sağlık iletişimi, grafik tasarım ve sosyal sorumluluk ekseninde hazırlanmıştır. Sosyal sorumluluk kampanyalarının kitle iletişim araçları olan; afiş, broşür, el ilanı, billboard, raket, pankart, promosyon, logo ve sosyal medya tasarımlarından oluşan görsel materyallerinin, grafik tasarım ilkeleri bakımından değerlendirmesi yapılmıştır. Sosyal sorumluluk kampanyaları üzerinde durularak, sosyal içerikli kampanyalar ile grafik tasarımın toplumdaki sorunları eğitici ve bilgilendirici iletişim mesajları ile bunların çözümünden bahsedilmiştir. Sağlık iletişimi kavramı ve sağlık iletişimi kampanyalarının önemi vurgulanmıştır. Bu çalışma, Sağlık Bakanlığı bünyesinde 2008-2018 yılları arasında gerçekleştirilen sosyal sorumluluk kampanyalarından nicel içerik çözümlemesi tekniği ile elde edilen verilerin, grafik tasarım ilkeleri çerçevesinde değerlendirilerek çözümlenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This research involves investigating the visual materials of social responsibility campaigns prepared by T.C. Ministry of Health according to the principles of graphic design and evaluating them in terms of compliance with graphic design principles. T.C. Ministry of Health prepared these visual materials of social responsibility campaigns in the framework of health communication among 2008-2018. The research was designed in accordance with health communication, graphic design, and social responsibility. The study evaluated mass media of social responsibility campaigns; visual materials such as posters, brochures, flyers, billboards, rackets, posters, promotions, logos and social media designs in terms of graphic design principles. The study underlines educational and informative communication messages of social campaigns and graphic design by employing social responsibility campaigns. This research emphasizes the concept of health communication and the importance of health communication campaigns. The study analyses the data of the social responsibility campaigns of the Ministry of Health among 2008-2018 by quantitative content analysis technique within the framework of graphic design principles.