Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda temel hak ve özgürlüklerin yorumu
The interpretation of basic rights and freedoms in individual application to Constitutional Court
  1. Tez No: 537633
  2. Yazar: MURAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bu çalışmadaki amaç; Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru yolunda kullandığı yorum ilkelerinin karşılaştırmalı bir perspektifte incelenmesi ve bunların uygulanış biçimlerinin Türkiye'deki insan hakları reformunun işlevini yerine getirmek konusunda elverişli olup olmadığının tespitini yapmaktır. Ayrıca temel hak ve özgürlükleri genişletici bir yorum benimsenmesi yönünde önerilerle, doktrine ve uygulamaya katkıda bulunmak doğrultusunda küçük ve mütevazı bir adım atılması da amaçlanmıştır. Türk anayasa hukukçularının görev ve hedefi, Türkiye'de temel hak ve özgürlüklerin etkin korunması konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa hukuk çevreleri ile paylaşabileceği bir felsefesi olan Anayasa Mahkemesi'nin gelişimine katkıda bulunmaya çalışmak olmalıdır. Bu sebeple Mahkeme'nin tutarlı bir felsefe geliştirerek temel hak ve özgürlükleri koruması için gerekli doktrinsel desteğin verilmeye çalışılması hayati öneme sahiptir. Bu da Anayasa Mahkemesi'ni, temel hak ve özgürlükleri, insan onurunun altında yatan temel ilke olan kişisel özerklik doğrultusunda, hak temelli deontolojiye dayanan dürüst ve genişletici bir yoruma tabi tutmaya davet etmekle mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the interpretation principles that have been and continue to be used by Turkish Constitutional Court in the remedy of individual application in a comparative sense and to establish that whether the practical application of these principles implemented by Constitutional Court is efficiently functioning in terms of human rights reform in Turkey. Also it aims to make a small and modest contribution to literature and judicial praxis in the direction of construing basic rights and freedoms with a broad perspective. The ultimate task of Turkish legal scholars should be one that making a contribution to build a Constitutional Court which develops an understanding synergetic with the case law of the European Court of Human Rights and European legal sphere. Thus, it is vital to push for a comprehensive contribution to Constitutional Court to develop a stable paradigm and to protect basic rights and freedoms efficiently. It follows from this that legal scholars should ensure an efficient protection of basic rights and freedoms by inviting the Court to make an honest and broad interpretation based on the rights-based deontology with the notion of personal autonomy which is the most important principle underlying the human dignity.