Proportional representation and israeli elections: How extreme religious parties become kingmakers
Nispi temsil sistemi ve İsrail seçimleri: Aşırı dinci partilerin anahtar rolü
- Tez No: 537634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE EBRU İLTER AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İsrail gibi küçük bir ülkede, tek seçim çevresi üzerinden Nispi Temsil sisteminin uygulanması, hiçbir parti tek başına yeterli çoğunluğu sağlayamayacağından koalisyon kurulması gereğini kaçınılmaz olarak beraberinde getirmektedir. İsrail'deki Siyasi partilerin sınıflandırılması orta-sol, orta-sağ, komünist, milliyetçi, etnik, vb. gibi geleneksel çizgi"yi takip etmekte olup, aşırı dinci partiler koalisyon kuruluşlarının olmazsa olmazı haline gelerek öne çıkmıştır. Bu partiler dini gelenekleri sosyal hayatın merkezine yerleştirme hedefi gütmekte ve öncelikle de geldikleri coğrafi kökenlere göre değişen somut seçmen kitlelerine hizmet ederken geleneksel olarak da belli başlı bakanlıkları tercih etmektedir. Nispi Temsil sistemi ve bu partilerin sahip olduğu sağlam seçmen kitlesi, onlara koalisyon kurmada -ana partinin sağ ya da sol eğilimli olmasına bakılmaksızın- anahtar rolü vermektedir. Bu çalışma, 1949-2015 yılları arasındaki tüm hükümetleri analiz ederek İsrail siyasi ortamında aşırı dinci partilere duyulan gereksinimi ve onların vazgeçilmezliğini göstermeyi amaçlamaktadır. Büyük partiler koalisyon kurarken etnik Arap partilerini dâhil etme konusunda isteksiz olduğundan, aşırı dinci partiler tek seçenek haline gelir ve olmazsa olmaz konumuna yerleşir.
Özet (Çeviri)
The application of the Proportional Representation system in a small country like Israel and through a single electoral area, inevitably brings forth the need to form coalitions as no single party is able to garner the required majority. The classification of the political parties in Israel follow the traditional lines of centre-left, centre-right, communist, nationalist, ethnic, etc. with the extreme religious parties coming to the limelight as they have proven to be indispensable in coalition formation. Those parties which aim to place religious traditions in the heart of social life, primarily serve their solid electoral base which varies according to the geographical origins and have a traditional cabinet portfolio preference. The Proportional Representation system and the solidity of these parties' electoral base renders them a key element in coalition formation, irrespective of the fact that the leading coalition party is on the left or on the right. This study aims to demonstrate such indispensability and reliance on the extreme religious parties within the Israeli political landscape through the analysis of all governments from the elections of 1949 to 2015. As the leading parties are reluctant to include ethnic Arab parties in coalition formation, the extreme religious ones become the only option, hence the term Kingmaker.