Elia Kazan's realism: A cinematic analysis of kazan's selected films
Elia Kazan'ın gerçekçiliği: Seçilmiş kazan filmlerinin analizi
- Tez No: 537663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE HAN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Elia Kazan'ın yönetmenlik kariyeri kırk yıldan uzun bir süreyi kapsar. Kazan, bu süre boyunca Amerikan film endüstrisindeki değişimlere hem tanıklık etmiş hem de katkıda bulunmuştur. On The Waterfront, A Streetcar Named Desire, East of Eden ve Splendor in the Grass filmleri Kazan'ın finansal başarı sağlamış ve eleştirmenlerce olumlu değerlendirilmiş filmleridir. Yönetmenliğinin son döneminde çektiği America America, The Arrangement, The Visitors ve The Last Tycoon filmleri ise finansal başarıyı yakalayamamış ve eleştirmenlerce olumsuz değerlendirilmiştir. Bu filmler aynı zamanda literatürdeki Elia Kazan çalışmalarında göz ardı edilen filmlerdir. Bu tez kapsamında yönetmenin son dönemine ait America America ve The Last Tycoon filmlerine iki temel sebeple odaklanılmıştır. Bunlar; Kazan'ın yapısal olarak en farklı ancak anlatı ve gerçekçilik bakımından paralel iki filminin analizini sunmak ve bu alanda literatürdeki boşluğu doldurmaktır. Film çalışmaları alanında Kazan filmleri sıklıkla gerçekçilik kavramı üzerinden incelenmiştir; bu tezde ise diğer çalışmalardan farklı olarak Kazan'ın filmlerindeki gerçekçilik, mizansen kuruluşu ve“ambivalence”(iki taraflılık, zıtlık) kavramı üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Involved in filmmaking more than four decades, Elia Kazan had been a witness and an influence for significant change in the American film industry. His final phase includes four films, respectively, America America, The Arrangement, The Visitors and The Last Tycoon which are his most neglected films in film studies, compared to his previous successful films such as On The Waterfront, A Streetcar Named Desire, East of Eden and Splendor in the Grass. This thesis has focused on two of his late films for mainly two reasons; to fill the gap in the literature and present analyses of Kazan's two most structurally different films regarding their mutual narrative complexities with the concept of realism. Realism is one of the key concepts to study Kazan in the research field, but distinctively, I have tried to find the realism within the mise en scène and ambivalence in the narrative.