Şem'î Şem'ullâh ve şerh-i Dîvân-ı Hâfız
Şem'î Şem'ullâh and description of Hafiz's Divân
- Tez No: 537662
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1691
Özet
Meşhur İran şairi Hâfız-ı Şîrâzî'nin Divânı'na Türkçe tam şerhi, Sürûrîden sonra ikinci şahıs olarak Şem'i yazmıştır. Edebiyatımızda, her ne kadar şerh edebiyatını oluşturacak büyük bir yekun ve çeşitlilik arzeden şerh metinleri mevcut olsa da bu yapıtların büyük bir kısmı henüz kütüphanelerin tozlu raflarından indirilip ilim aleminin istifadesine sunulamamıştır. Bu yüzden Şem'î'nin bu eserini ilmi usüllere uygun olarak gün ışığına çıkarmak, yapılacak diğer çalışmalar için bir metin ortaya koymak, hem de Türk kültür ve edebiyat dünyasının zengin kaynaklarından bir şerh eserini daha bilim dünyasının istifadesine sunmak bu tezin asıl gâyesi olmuştur. Üzerinde çalıştığımız bu eser bir yandan dilbilim, belagat, din, tasavvuf ve şerh ile ilgili yapılan ilmi çalışmalara bir nebze de olsun ışık tutarken bir yandan da edebiyatımızda yapılan ilk şerh metinlerinin çeşitli özelliklerini ortaya koyması bakımından önemlidir. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde metin şerhi konusundaki ilmî nitelikli tartışmalara yer verilmiş, daha sonra eserin muteber nüsha ve nesirleri ile Anadolu ve İran sahasında yapılmış şerhlerine değinilmiş ve bu konuda yapılmış çalışmalar değerlendirilmiştir. Birinci Bölüm'de, Şem'i'nin hayatı ve eserleri üzerinde durulmuş, İkinci Bölüm'de şârihin niyeti, şerh metodu ve benzeri yönleri incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise, esere ait tespit edilebilen ve ulaşılabilen nüshalar tavsif edilerek tenkitli metin için bir nüsha şeceresi oluşturulmuş ve akabinde tenkitli metin ve sözlüğe yer vilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish commentary on the Divan of the famous Iranian poet Hafiz-i Şirazi was written by Şemi as the second person after the Sürüri. Although, there are great amount and variety of annotation texts making up our commentary, most of these works are not presented to the benefit of scientific community from dusty shelves of libraries. Therefore, it is the main purpose of this thesis to raise this work of Şemi in accordance with scientific methods, to present a text for other works which will be made, and to present a commentary from the rich sources of the Turkish cultural and literary world to the using of the scientific world. This study is not only important from the point of putting on a light to the scientific studies related with linguistics, eloquence, religion, mysticism and annotation, but also is crucial for revealing various peculiarities of first annotation texts in our literature. Our study consists of an introduction and three parts. In the introductory part, qualified scientific discussions about the text commentary were given, and then they were examined in light of the transcription of the works and their interpretations made in the field of Anatolia and Iran. In the first chapter, Şemi's life and works are emphasized. In the second chapter, intention of the commentator, method of annotation and similar aspects are tried to be examined. In the third chapter, detectable and accessible copies of the work are described and a copy of the genealogy was created for the text, and eventually a critical text and a dictionary were included.