Terörizmin hisse senedi piyasasındaki işlem adetleri üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effects of terrorism on the number of transactions in a stock market: The case of Turkey
- Tez No: 537664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, 2013-2016 yılları arasında Türkiye'de meydana gelmiş olan terörizmin Türk hisse senedi piyasasındaki etkilerini, literatürde sıkça yapıldığı gibi getiriler ve volatiliteler üzerinden değil bunların temelinde yatan devir işlem adetleri (birim hisse başına düşen işlem adedi) üzerinden incelemektedir. İlgili dönem aralığında daima Bist100'e kote olan firma hisseleri ile yapılan analiz, terörizmin Türkiye piyasasındaki devir işlem adetleri üzerinde anlamlı pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu sonucun daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla hisseler sadece Borsa İstanbul'da işlem gören tek liste (single-listed) ve yabancı piyasada alım-satımını kolaylaştırmak için depo sertifikasına sahip diğer hisselerin oluşturduğu çapraz liste (cross-listed) olarak iki gruba ayrılmış ve analiz her bir grup için tekrarlanmıştır. Terörizmin sadece tek liste devir işlem adetleri üzerinde anlamlı (pozitif) bir etkisinin olduğu, çapraz liste devir işlem adetleri üzerinde ise anlamlı herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bu sonuç iki şekilde yorumlanmıştır. İlki, tek liste hisselerinin daha çok Türk yatırımcılar tarafından tercih edilmeleri ve Türk yatırımcıların yabancı yatırımcılara nazaran daha çok alım-satım yapmalarıdır. İkincisi ise, çapraz listedeki hisselerin tek listedekilere göre (sermaye olarak) daha büyük firmalara ait olmaları, bu firmaların negatif şoklara karşı daha dirençli olmalarını sağlamakta ve bu tür olaylar karşısında yaşanabilecek panik alım - satımlarının önüne geçmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of terror incidents that took place in Turkey between 2013 and 2016 on the Turkish stock market by focusing on (aggregate) turnover rather than focusing on stock returns and volatilities as is often done in the literature. The analysis, which is performed on the stocks that were always listed on the benchmark index BIST100 in the related period, shows that terrorism has a significant positive effect on the turnover in the Turkish market. To better understand this result, stocks are divided into two groups as those which trade solely on the Turkish Stock Exchange (single-listed) and the others with depository receipts to facilitate their trade in a foreign market (cross-listed), and the analysis is repeated for each group. It is seen that while terrorism has a significant impact on the turnover of the single-listed stocks, no significant impact is found for the cross-listed stocks. Two potential explanations are offered for this result. First, single-listed stocks are preferred mostly by Turkish investors, who are known to trade more often than their foreign counterparts. Second, the fact that the cross-listed stocks belong to the firms with relatively greater sizes (in terms of capital) might induce cross-listed stocks to be more resilient to negative events, which, in turn, might prevent panic sell-off of these stocks following terror incidents.