Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Harbi'nde hava harp gücü ve faaliyetleri (1914-1918)
Air combat power and activities of Ottoman Empire during the World War One (1914-1918)
- Tez No: 537680
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN OLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 524
Özet
Birinci Dünya Harbi; etkileri, niteliği ve harp ortamına getirdiği yeniliklerle dünya tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda bakıldığında taktik ve stratejik bir araç olan tayyarelerin harp sahasında kullanımı ile harp sanatında büyük ve önemli değişiklikler olmuştur. Tayyarelerin; keşif, gözetleme, taarruz, bombardıman, topçu birliklerine ateş tanzimi, nakliye ve beyanname atmak suretiyle psikolojik harp vasıtası olarak kullanılması gibi özellikleri önem ve değerini arttırmıştır. Bu durum savaşan tarafların bu yeni harp aracının gücünü anlayarak uçak üretim kapasitelerini artırmalarına neden olmuştur. Dünyadaki bu değişim süreci Osmanlı Devleti'ni de farklı şekillerde etkilemiş ve uçak temin faaliyetlerini hızlandırmıştır. Birinci Dünya Harbi'ne Almanya ile ittifak grubunda giren Osmanlı Devleti, müttefiklerden aldığı destekle muharip bir unsur olarak tayyareleri uzak geniş cephe hattında kullanmıştır. Bu çalışmada; Birinci Dünya Harbi Osmanlı Cephelerindeki hava harp faaliyetleri, bugün kullanılan harp prensipleri çerçevesinde değerlendirilecektir. Ayrıca, Arşiv belgeleri ışığında askerî taktik ve stratejinin belirlenmesinde tayyarelerin hangi oranda etkili olduğu bilimsel veriler ekseninde ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
The first world war has occupy an important place in the world history with its effects, qualification and bringing the innovations to the war environment. When considered from this point of aspect, it had become big and crucial changes in the warcraft with utilization of the airplanes that are to be a tactical and strategical vehicle in the war environment. The qualifications of the airplanes used as reconnaissance, surveillance, attack, bombardment, firing adjustment to the artillery units, transportation and psychological warfare instrument by means of throwing leaflets have increased their significance and worth. This case has caused that warring factions have increased their airplanes production capacity by finding out the power of this new war instrument. That period of change in the world has diversely been affected Ottoman Empires as well and has been sped up the procuring activity of airplanes. The Ottoman Empire, which went to the first world war with Germany in the central powers, had used the airplanes in the far extensive front line as militant instrument with the support from the central powers. In this study, the air war activities of Ottoman front lines in the first world war will be evaluated in the frame of today's using war principle. On the other hand, under the light of archive documents, it will reveal that how the airplanes come into play for the determining of the military tactic and strategy in the axis of scientific data.