Impact of geopolitical risk on innovative activities
Jeopolitik riskin inovasyona etkisi
  1. Tez No: 537694
  2. Yazar: ÖZGE TARIYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnovasyon her zaman popüler bir kavram olmuştur. Herkes inovasyonun önemli olduğunu söylüyor. Ancak sorun, az kişinin veya şirketin, inovasyonun nasıl kar haline dönüştürüleceğini veya ondan değer yaratılacağını bilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Bu nedenle araştırmamızda inovasyon konseptini ve inovasyon faaliyetlerini etkileyen faktörleri tartışacağız. Ek olarak, girişimciliğin ve değişimin önündeki engeller ile arasındaki ilişkileri tartışacağız. Bu ilişkiler, araştırma ve geliştirme ile ilgili ekonomik çalışmaları ve ekonomik büyümeyi anlamak için kritik öneme sahiptir. Literatürdeki bir dizi çalışma, patent istatistiklerini ekonomik bir ölçü olarak incelemiş, patent haklarını ve yenilikçi aktiviteleri ulusal ve firma seviyesinde veriler ile incelemiştir. Jeopolitik risk endeksini tahmin prosedürüne dahil ederek mevcut literatürü genişleteceğiz. Bu çalışmada, 1995 – 2015 yılları için on sekiz ülkede Jeopolitik Risklerin (GPR) yenilikçi aktiviteler üzerindeki etkisini inceledik. Ülkedeki araştırma ve geliştirme harcamaları arttıkça patent başvurularının da arttığını ve ticaret faaliyetlerinin inovasyon üzerinde pozitif etki yarattığını gözlemlemiş bulunmaktayız. Jeopolitik Risklerin, yerleşik olmayan yabancıların patent başvuruları üzerinde negatif etkisi bulunurken, ülkede ikamet edenlerin patent başvuruları üzerinde bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation has always been a popular concept. Everybody says innovation is important. But the problem lies in the fact that a few people or company actually know how to turn innovation into profit or create value from it. Therefore we will discuss the fundamental concepts of innovation and factors that affect the innovation activities in our research. Additionally we will discuss the relationships between innovation, entrepreneurship, and the barriers for change. These relationships are critical for understanding the economic studies about research and development and the economic growth. A number of studies in the literature have examined patent statistics as an economic measure and examined patent rights and innovations at national and firm level. We will extend the existing literature by incorporating the geopolitical risk index in the estimation procedure. In this study, we examined the impact of Geopolitical Risks (GPR) on innovative activities in eighteen countries for 1995-2015. We observed that as the R&D expenditures increase in the country, patent applications increase and also trade has a positive effect on innovation activities. Additionally, GPR has a negative effect on the patent application of non-residents. However the interesting finding is that for the case of residents GPR has no effect.