Şirketler Hukukundan doğan uyuşmazlıklarda tahkim
Arbitration of Corporate Law disputes
- Tez No: 537695
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olan tahkim, tarafların şirketler hukukundan doğan uyuşmazlıkların çözümü için başvurabilecekleri alternatif yargılama olarak tanımlanır. Pek çok uyuşmazlıkta tahkim yoluna başvurulabileceği gibi şirketler hukukundan doğan uyuşmazlıkların çözümü tarafsız hakem kurulu tarafından çözüme kavuşturulabilir. Türk hukukunda, şirketler hukuku uyuşmazlıklarının tahkime elverişliliğine ilişkin düzenlemeler yetersiz kalmaktadır. Nitekim Türk Ticaret Kanunu ve ilgili diğer kanunlar şirketler hukukundan doğan uyuşmazlıkların çözümünde tahkim yoluna ilişkin özel bir düzenleme getirmemekle birlikte bu yönde yasaklayıcı düzenlemede bulunmamaktadır. Bu tezin amacı, şirketler hukukunda uyuşmazlıkların çözümünde tahkime elverişlilik üzerinde durmaktır. Tahkimin tanımı, önemi ve şirketler hukuku uyuşmazlıklarının tahkime elverişliliği incelenmekle birlikte doktrinde ileri sürülen görüşler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Arbitration as an alternative dispute resolution system allows parties with corporate law disputes to be resolve in an alternative judicial system. Thus, a dispute arising from corporate law is provided with the opportunity to be tried by an impartial tribunal. In Turkish law, regulations regarding the eligibility of disputes arising from corporate law being resolved in arbitration are inadequate. Hence, neither does the Turkish Commercial Code and other related codes provide a specific nor prohibitive regulation in regard to disputes arising from corporate law being resolved in arbitration. The aim of this thesis is to analyze the availability of disputes resolving in arbitration. After examining the definition, importance and suitability of arbitration in terms of corporate law the view of the doctrine has been discussed.