Kaşgar (Edebiyat seçkisi/edebiyat-kültür) dergisi inceleme, tahlilî fihrist
Kaşgar (Literary materials / literature-culture) magazine investigation, index
- Tez No: 537724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FİKRET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada 1997-2004 yılları arasında çıkan Kaşgar (Edebiyat Seçkisi/Edebiyat-Kültür) dergisi incelenmiştir. Kaşgar Cevdet Karal ve Ömer Erdem yönetiminde iki ayda bir çıkarılan bir edebiyat dergisidir. Dergi otuz sekiz sayı yayımlan-mıştır. Son iki sayısı tek cilt hâlindedir. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümü“İnceleme”başlığını taşır. Kendi içinde de üç başlığa ayrılan bu bölümde derginin isimlendirilmesi, çıkarılış nedeni, basım ve dağıtımı, fiyatı, yayın periyodu, yayının sona ermesi, şekil özellikleri ve muhteva özellikleri detaylandırılmıştır. İkinci bölüm tahlilî fihrist bölümüdür. Burada derginin kronolojik fihristi ve alfabetik sırayla yazar fihristi bulunmaktadır. Üçüncü bölüm ise derginin çıkarılış periyodu, özel bölümler ve kitap tanıtımı gibi başlıkların tablo hâlini ve de dergide bulunan karikatür, resim ve fotoğraf gibi görsel malzemeleri barındırır. Ayrıca Ek bölümünde Cevdet Karal'ın dergi hakkında kaleme aldığı yazı ve Ömer Erdem ile yapılan söyleşi bulunmaktadır. Edebiyat dergilerinin uzun soluklu olmaması göz önüne alındığında Kaşgar'ın da bu zorlu süreçten geçtiği söylenebilir. Derginin çıkarılış amacı edebiyatı ve sanatı doğru kullanarak toplumu aydınlatma ve güzelleştirmedir. Bu ana fikirle yola koyulan derginin karşısına çıkan bazı engeller yayın hayatının kısa olmasına sebep olmuştur. Yine de dergi yayımlandığı yıllar boyunca amacına sadık kalmış ve bu amaç doğrultusunda çabalamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Kaşgar (Literary Materials / Literature-Culture) magazine, which was published between 1997-2004, was examined. Kaşgar, Cevdet Karal and Ömer Erdem are a literary magazine published every two months. The magazine published thirty-eight issues. The last two numbers are in one volume. The first part of the thesis, which consists of three chapters, carries the title of“Examination”. In this section, which is divided into three chapters in itself, the name of the magazine, the reason for the publication, the printing and distribution, the price, the publishing period, the publication end, the figure features and the content features are detailed. The second part is the index book. Here is the chronological index of the magazine and the author's index in alphabetical order. The third section contains visual materials such as cartoons, paintings and photographs, including the period of publi¬cation of the magazine, special sections and book presentation, as well as the table of contents. In addition, there is an article written by Cevdet Karal about the journal and an interview with Ömer Erdem. Considering that the literary magazines are not long-standing, it can be said that Kaşgar passed through this difficult process. The purpose of the magazine is to illumi¬nate and beautify the society by using the correct literature and art. Some of the obs¬tacles to this magazine's publication have caused the publication to be short-lived. Ne¬vertheless, the magazine has been faithful to its purpose for many years and has strugg¬led for this purpose.